Aranżacja ogrodu – na co zwrócić uwagę?

Aranżacja ogrodu – na co zwrócić uwagę?

Piękny ogród to nie tylko wizytówka całej posesji, ale również miejsce odpoczynku. Powinien więc być połączeniem atrakcyjnego efektu wizualnego i funkcjonalności. Realizacja tego celu wymaga odpowiedniego planu i projektu. Ogród przy domu musi uwzględniać wejście na posesję, podjazd, ścieżki i aranżację miejsc o określonym przeznaczeniu.

Ogród – część gospodarcza

Miejscem, które wymaga szczególnej uwagi, jest najbardziej funkcjonalna część ogrodu, czyli tak zwany przedogródek. Część frontowa ma charakter  użytkowy i zastosowane tu rozwiązania muszą być nie tylko estetyczne, ale przede wszystkim praktyczne. Istotną kwestią jest podjazd i ewentualnie miejsce postoju auta. Najczęściej wybieranym rozwiązaniem jest podjazd brukowany. Kostka brukowa od dawna cieszy się niesłabnącą popularnością. Jest materiałem niezwykle wytrzymałym, dodatkowo dostępne są różne warianty kolorystyczne, tak że można za jej pomocą tworzyć rozmaite kompozycje.

Ciekawym rozwiązaniem są również wielkoformatowe płyty brukowe. Aranżację przedogródka należy uzupełnić odpowiednimi roślinami, które wkomponują się w wybrane przez nas rozwiązania. Przy wejściu na posesję pięknie prezentują się na przykład różaneczniki, które zajmują mało miejsca i są dość niewymagające. Innym pomysłem, który zawsze się sprawdza, są niewysokie drzewa iglaste. Zapewniają prywatność przez cały rok, osłaniając posesję.

Ogród – część rekreacyjna

Część rekreacyjna, czyli ta, gdzie będziemy odpoczywać po pracy i spotykać się z rodziną w letnie wieczory. Jej aranżacja jest uzależniona przede wszystkim od powierzchni, jaką mamy do dyspozycji. W przypadku małych ogródków ograniczonych do części frontowej należy umiejętnie połączyć funkcje użytkowe z rolą rekreacyjną. Wybrane rośliny nie powinny osiągać dużych rozmiarów. W sytuacji, gdy powierzchni do wykorzystania jest znacznie więcej, można sobie pozwolić na szereg innych rozwiązań, takich jak oczka wodne, kaskady czy fontanny.

Wybór konkretnych rozwiązań zależy od naszych upodobań. Jednak podstawą każdego ogrodu, nawet najmniejszego, są rośliny. Najlepiej wybierać te gatunki, które są niewymagające. Wystarczy im trochę miejsca, miejsce nasłonecznione lub półcień i zwykła ogrodowa gleba. Jeśli tylko mamy możliwość, warto aby w ogrodzie znalazły się drzewa liściaste, iglaste, krzewy i byliny.

Aranżacja ogrodu to przyjemność. Patrzenie, jak wybrane przez nas drzewa rosną, a kwiaty kwitną, daje mnóstwo satysfakcji. Nawet na niewielkiej powierzchni można stworzyć ciekawą aranżację. Ważne jest, aby nasz ogród pozwalał nam zażywać zasłużonego odpoczynku w spokoju i otoczeniu pięknych roślin.

Dodaj komentarz