Farby do zadań specjalnych

Farby do zadań specjalnych

Choć na pierwszy rzut oka farby do ścian różnią się od siebie tylko kolorami, to kluczową rolę odgrywają ich właściwości. Nie wszystkimi rodzajami emulsji możemy bowiem pomalować łazienkę, kuchnię lub pokój dziecinny, warto więc wybrać odpowiednie typy farb jeszcze zanim wybierzemy ich barwy. Na co należy zwrócić uwagę, by nie popełnić błędu?

Farby odporne na zabrudzenia

Dla wielu osób kluczową rolę w wyborze farby odgrywa odporność malarskiej powłoki na różnego rodzaju zanieczyszczenia. Właściwie wszystkie ściany w naszym domu są narażone na powstawanie zabrudzeń, lecz niektóre pomieszczenia brudzą się zdecydowanie szybciej od innych.

Przykładem jest choćby pomieszczenie gospodarcze, w którym zwykle przechowujemy kosiarki, narzędzia oraz preparaty do czyszczenia domu. W takim miejscu często pojawiają się pokryte ziemią sekatory lub chemikalia w lepkich słoiczkach, którymi wystarczy lekko dotknąć ścian, by zostawić na nich nieestetyczne plamy. Jak temu przeciwdziałać, by uniknąć przemalowywania pomieszczenia co kilka miesięcy? Grunt to wybrać farbę, której powierzchnię będziemy mogli swobodnie szorować nawilżoną szmatką bez ryzyka, że kolor wyblaknie lub zewnętrzna warstwa emulsji ulegnie zniszczeniu. Warto w takich przypadkach stosować farby lateksowe lub akrylowo-lateksowe. Unikajmy natomiast tańszych akryli lub farb winylowych, które mogą nie przetrwać w starciu z nawilżoną szmatką.

Farby odporne na wilgoć

Kolejnym przykładem pomieszczenia, do którego powinniśmy starannie dobrać rodzaj farby jest łazienka. Ze względu na panującą w niej wilgotność musimy wybrać farbę, która nie tylko ochroni ściany przed wodą, ale również będzie przeciwdziałać powstawaniu szkodliwych dla zdrowia grzybów i pleśni. Warto zainwestować w nieco droższą, lecz bardzo skuteczną farbę lateksową z dodatkiem srebra, sprawdzi się ona również w innych miejscach narażonych na wilgoć i rozwój bakterii, np. w pralni lub na zawilgoconej klatce schodowej. Możemy też wybrać bardziej ekonomiczne, ale zarazem mniej skuteczne rozwiązanie, a więc farbę akrylową, która wprawdzie ochroni ściany przed szkodliwym wpływem wody, ale nie zapobiegnie rozwojowi grzybów oraz pleśni.

Podczas wyboru rodzaju farby warto uwzględnić także jej wpływ na zdrowie domowników. W pokojach dziecinnych lub sypialniach alergików powinniśmy zastosować emulsję, która nie wydziela nieprzyjemnego zapachu oraz substancji mogących wywoływać reakcje uczuleniowe. Najlepiej sprawdzą się w tej roli emulsje wodorozcieńczalne, a więc farby akrylowe lub lateksowe. Dopiero gdy dopasujemy rodzaj farby do specyfiki pomieszczenia oraz potrzeb jego mieszkańców, zajmijmy się wyborem idealnego koloru.

Dodaj komentarz