Jak prawidłowo wypompować szambo i szamba w prywatnym domu?

Jak prawidłowo wypompować szambo i szamba w prywatnym domu?

Instalacja kanalizacyjna w domu wiejskim lub jednorodzinnym ma głównie charakter lokalny, ponieważ w 90% przypadków nie ma technicznej możliwości podłączenia do scentralizowanej sieci wodociągowej. Fakt ten stanowi wyzwanie dla właściciela domu, aby samodzielnie rozwiązać problem ścieków. Najczęściej jest to urządzenie szamba i osadnika gnilnego.

Jednak aby taki system kanalizacyjny działał prawidłowo, konieczne jest monitorowanie jego stanu. W szczególności poziom napełnienia. Nie należy również zapominać o czyszczeniu rur gazowych. W każdej konstrukcji są one inaczej rozmieszczone, ale zapobiega to niebezpiecznemu gromadzeniu się gazów. Istnieją rozwiązania, w których szambo nie musi być często opróżniane, ale nawet takie systemy wymagają czyszczenia przynajmniej raz na pięć lat.

Tendencja ostatnich lat pokazuje, że właściciele działek podmiejskich najlepiej podchodzą do tej kwestii i trzymają się segmentu o średnich cenach. Ale unikają też starego, niebezpiecznego sposobu – latryny. A co jest najbardziej opłacalnym sposobem, oczywiście, instalacja szamba z możliwością samodzielnego czyszczenia. Oczywiście, nikt nie mówi o dosłownym czyszczeniu “własnymi rękami”, ale takie szambo pozwala na wypompowanie go na różne sposoby.

Jak oczyścić szambo? Istnieje kilka rodzajów opróżniania szamba.

Wypompowywanie szamba przy użyciu specjalistycznego sprzętu

Do tego typu prac wzywana jest zamiatarka szamb. Specjalnie wyposażony pojazd przyjeżdża o ustalonej porze i wypompowuje wszystkie odpady za jednym razem. Ważnym czynnikiem jest tutaj odległość od dróg dojazdowych do wlotu szamba. Klient musi mieć jasność co do tego, ile metrów dzieli bramę od studni i jakie przeszkody stoją na drodze, oraz poinformować o tym wykonawcę z wyprzedzeniem.

Istnieją trzy rodzaje przepompowni zapewniające dobrą jakość procedury:

  • Przy użyciu pompy szlamowej można nie tylko oczyścić wszystkie nagromadzone fekalia, ale również usunąć osiadłą warstwę szlamu. Szambo jest w stanie skutecznie oczyścić szambo i przywrócić chłonną warstwę gleby na dnie szamba za rozsądne pieniądze. Głównymi użytkownikami szamba są osoby, których pobyt na posesji wynika z sezonowości, tj. ogrodnicy.
  • Czyszczenie szamba za pomocą pompy hydrodynamicznej jest bardziej uzasadnione, ponieważ nie tylko wypompowywana jest zawartość, ale również czyszczone są ściany szamba. Co jest bardzo ważne dla higieny sanitarnej.
  • Jednak obie powyższe metody wymagają czasu, a po pewnym czasie pojawia się specyficzny zapach i zanieczyszczenia wokół szamba. Pompowanie próżniowe natomiast zajmuje niewiele czasu, jest bezwonne, nie powoduje zanieczyszczeń i posiada wszystkie wyżej wymienione cechy. Ale oczywiście ta metoda jest najbardziej kosztowna.

Oprócz rodzaju pompy, cennik usług specjalistycznego sprzętu do oczyszczania ścieków uzależniony jest od odległości od miejsca instalacji, trudności w dostępie do szamba, objętości ścieków.

 

Dodaj komentarz