Jak urządzić przytulny salon?

Jak urządzić przytulny salon?

Salon w każdym domu jest pomieszczeniem niezwykle istotnym bo to właśnie w nim spędzamy najwięcej czasu z rodziną. W salonie odpoczywamy i podejmujemy gości. Każdemu zależy więc na tym, żeby salon był reprezentacyjny i wygodny.

Jakie decyzje trzeba podjąć przy urządzaniu salonu?

Gdy urządzamy salon już na samym wstępie musimy zdecydować czy będzie tam ogrzewanie podłogowe, kominek a może wybierzemy wielopoziomowy sufit podwieszany. Zanim cokolwiek zaplanujemy warto zastanowić się nad stylem pomieszczenia. W tym celu poszukujemy inspiracji w Internecie, oglądamy zdjęcia i podejmujemy decyzję czy chcemy mieć salon industrialny, skandynawski a może w stylu Hampton. Głębokiego namysłu wymagają także wybory pokrycia ścian i podłóg. W każdym salonie warto zrobić solidną podłogę drewnianą. Jednocześnie ostatnio przybywa zwolenników podłóg pokrytych gresem. Z kolei aranżacja ścian w salonie daje nam szerokie możliwości. Ściany można pomalować, pokryć tapetą, kamieniem, białą cegłą, betonem albo wkomponować elementy drewniane. Gdy salon jest duży wskazane jest by połączyć kilka pokryć. Można przykładowo trzy ściany pomalować a na czwartej położyć dekoracyjny kamień.

Oświetlenie w salonie

Jeśli chodzi o sufitowe oświetlenie to jest bardzo dużo możliwości jego zaaranżowania. Można zrobić sufit wielopoziomowy, gdzie będzie zarówno oświetlenie w postaci oczek jak i listew LED. Ostatnio modnym trendem jest umieszczanie punktów oświetleniowych w specjalnych podłużnych wnękach, które malowane są na czarno. Inną możliwością jest zainstalowanie dużego i reprezentacyjnego żyrandola na środku, którego uzupełnieniem będą kinkiety na ścianach. W salonie zawsze warto postawić także ciekawe lampy stojące.

Meble w salonie

Już na etapie pokrywania ścian i podłóg powinniśmy mieć ogólny zarys na temat tego, jakie meble pojawią się w salonie. Często stosowanym rozwiązaniem jest ustawianie mebli RTV naprzeciwko kanapy. To właśnie dlatego już wcześniej trzeba odpowiednio rozmieścić gniazdka za meblami tak, aby kable były niewidoczne. Gniazdek powinno być odpowiednio dużo, bo w tym miejscu korzystamy z licznych sprzętów oraz mamy podświetlenia meblowe. Kanapa powinna być duża i wygodna a w jej sąsiedztwie warto postawić stolik kawowy na niewielkim dywanie. Warto dokupić do kompletu także duży puf. Tam, gdzie salon jest jednocześnie jadalnią warto postawić witryny, w których przechowywana będzie zastawa i kieliszki. Jeśli miejsce na to pozwala można pomyśleć o takich meblach jak fotele czy szezlongi i podnóżki.

Dodaj komentarz