W dzisiejszych czasach, kiedy rynek wprost zasypuje nas różnego rodzaju żywnością wielokrotnie przetworzoną, pełną konserwantów sztucznie przedłużających jej trwałość i ubogą w składniki odżywcze, coraz więcej osób zaczyna doceniać produkty przygotowane w tradycyjny sposób, w domowych warunkach. Wielu z nas już z dawno zrezygnowało już z nafaszerowanych solankami sklepowych wędlin i samodzielnie przygotowuje szynki i kiełbasy, coraz więcej osób decyduje się także na samodzielne pieczenie chleba.
Domowy chleb można upiec w specjalnych automatach do pieczenia chleba czy po prostu w piekarniku. Nic jednak nie zastąpi smaku prawdziwego wiejskiego chleba upieczonego w specjalnie do tego celu przeznaczonym piecu. Takie piece, na przykład kaflowe albo kamienne kiedyś były obowiązkowym elementem wyposażenia w każdym domu na wsi, dziś są już rzadkością, ale znów zaczynamy doceniać ich wartość i coraz częściej decydujemy się na budowę podobnych urządzeń.
Budowa pieca chlebowego jest bardzo prosta, więc na spełnienie marzenia o jego posiadaniu wystarczy kilka dni. Taki piec może mieć dowolny kształt, ale aby dokładnie przeliczyć ilość potrzebnych materiałów, trzeba wcześniej przemyśleć jego konstrukcję. Jeśli chcemy mieć piec wewnątrz domu, najlepiej uwzględnić jego obecność już na etapie projektowania budynku, jeśli dom już posiadamy i nie mamy w nim warunków na budowę pieca, możemy postawić go w ogrodzie.
Bardzo ważne jest podłoże pod budowę pieca – powinno być utwardzone, dlatego najlepiej zdjąć około 20-centymetrową warstwę gleby i wylać na niej 15-centymetrową warstwę betonu. Podstawę pieca zbudować można bloczków betonowych, cegły klinkierowej albo kamieni naturalnych. Najlepiej wznieść ją na planie czworokąta, na wysokość około 50 cm. Wnętrze trzeba wypełnić kamieniami i piaskiem, a na wierzchnią warstwę wylać zbrojony beton, który uszczelni konstrukcję.
Na gotowej podstawie, układa się warstwę cegieł, która będzie podłożem pod komorę pieczenia. Tę zaś najlepiej zbudować z cegły szamotowej, odpornej na wysoką temperaturę. Komorze nadajemy kształt kopuły, której szczyt zaopatrzony będzie w otwór będący ujściem dla dymu. Aby uzyskać odpowiedni kształt, należy wewnątrz umieścić specjalne podpory, które usuniemy dopiero po wyschnięciu zaprawy.
Komorę do pieczenia należy ponadto wyposażyć w szczelne drzwiczki, najlepiej stalowe, które zabezpieczą piec przed utratą ciepła. Ważna jest również zewnętrzna obudowa pieca, czyli ścianki osłonowe, wykonane na przykład z kamienia lub cegły klinkierowej. Obudowa może mieć dowolny kształt, a jej funkcja to ochrona przed nadmiernym uciekaniem ciepła przez ścianki pieca .