Jaką podkaszarkę wybrać aby mieć trawnik idealny?

Jaką podkaszarkę wybrać aby mieć trawnik idealny?

Koszenie trawnika to jedna z najczęściej wykonywanych przez nas czynności w ogrodzie. Do tego celu używamy kosiarek. Obecnie są to bardzo nowoczesne, funkcjonalne urządzenia, ale nawet te najlepsze nie są w stanie zagwarantować stuprocentowej precyzji. Nie w każde miejsce dotrą. Zwykle pozostaje problem z obrzeżami trawnika czy w takich miejscach jak pod murem czy żywopłotem. Kosiarka niestety pozostaje tutaj bezradna, a nam przecież zależy na jak najlepszym efekcie. W jego osiągnięciu pomoże nam podkaszarka. Poradzi sobie tam, gdzie kosiarka nie jest w stanie dotrzeć. Na rynku mamy obecnie spory wybór w zakresie podkaszarek.

Wygoda i komfort pracy

Zadbajmy o swoją wygodę podczas pracy. Dlatego też nie decydujmy się na bardzo ciężkie modele podkaszarek, ponieważ nie będzie nam łatwo się z nimi poruszać. Im lżejszy sprzęt, tym lepiej – posługiwanie się nim nie będzie dla nas męczące. Generalnie rzecz biorąc, różnego rodzaju urządzenia ogrodowe są przez nas kupowane przecież nie w celu utrudniania sobie pracy, ale w zupełnie innym. Zwróćmy uwagę na to czy maszyna jest wyposażona w ergonomiczne uchwyty. Od tego także w bardzo dużym stopniu uzależniona jest nasza wygoda podczas pracy. Powinniśmy odnosić wrażenie, że sprzęt prowadzi się sam. Kolejna bardzo istotna kwestia tyczy się silnika. Nie możemy mieć żadnych problemów z jego odpaleniem. I tutaj pojawia się często dylemat czy lepsze są podkaszarki spalinowe, czy też może elektryczne.

Jednoznacznie nie da się na te pytanie odpowiedzieć. Każde z tych urządzeń posiada zarówno swoje wady, jak i zalety. I tak podkaszarki spalinowe posiadają ten ogromny atut, że zasięg ich pracy nie jest ograniczony. Trzeba jedynie zadbać o odpowiednią ilość paliwa i nie trzeba się martwić o to czy kabla oby na pewno wystarczy. Jeśli zatem nasz ogród jest duży, podkaszarki spalinowe będą dobrą inwestycją. Z drugiej jednak strony jest to głośny sprzęt, więc wydzielany przez niego hałas będzie uciążliwy nie tylko dla nas, ale i dla sąsiadów. No i dochodzi do tego jeszcze aspekt ekologiczny. Dla osób dbających o naturalne środowisko wieści nie są dobre – spaliny wydzielane przez podkaszarki spalinowe są szkodliwe.

Jakie parametry są ważne?

Podkaszarki elektryczne są bardzo chętnie wybieranymi urządzeniami. Dlaczego? Z kilku powodów. Są o wiele bardziej efektywne aniżeli podkaszarki spalinowe. Pracują wydajniej, więc podcięcie trawy w miejscach trudno dostępnych dla kosiarek zajmie nam mniej czasu. poza tym są również dużo lżejsze niż podkaszarki spalinowe. Ich moc dobierana jest w taki sposób, aby okazała się wystarczająca na potrzeby przydomowych ogrodów. Są również urządzeniami ekologicznymi. Na dobrą sprawę jedynym ich minusem jest ograniczony długością kabla zasięg pracy. Istnieje jeszcze inna opcja, a mianowicie podkaszarki zasilane akumulatorami. To też dosyć dobre rozwiązanie, gdyż można pracować z takim urządzeniem w dowolnym miejscu. Trzeba jedynie pamiętać o tym, by baterie były naładowane i aby podczas pracy robić co kilkanaście minut przerwy.

Chcąc kupić możliwie jak najbardziej funkcjonalny sprzęt, trzeba zwrócić uwagę na to czy podkaszarka posiada na wyposażeniu przystawki takie jak dmuchawa, nożyce do żywopłotu czy szczotka. Pozwoli nam to zaoszczędzić trochę pieniędzy, ponieważ zmniejszy się ilość sprzętu, w który zainwestujemy. Warto też zwrócić uwagę na konstrukcję głowicy tnącej. W tym zakresie mamy do czynienia z modelami żyłkowymi oraz tarczowymi. Głowice mogą być ręczne, automatyczne oraz półautomatyczne. Najwygodniejsze są podkaszarki wyposażone w głowice automatyczne – w tym przypadku żyłka sama wysuwa się na odpowiednią odległość. Za taki sprzęt trzeba jednak najwięcej zapłacić.

Podkaszarka – jak każdy inny sprzęt – wymaga odpowiedniej pielęgnacji mającej na celu zapewnienie jej możliwie jak najdłuższej żywotności. Należy zatem przechowywać ją w prawidłowy sposób i nie zapominać o systematycznych przeglądach okresowych oraz o ostrzeniu noży.

Dodaj komentarz