Na temat grzejników elektrycznych krążą różne stereotypy. Jeden z nich głosi, że jest to mało wydajny i bardzo kosztowny sposób ogrzewania pomieszczenia. Tylko czy jest tak rzeczywiście? W końcu na takie właśnie grzejniki decyduje się coraz więcej Polaków. Trzeba pamiętać, że istnieją różne grzejniki elektryczne, które ogrzewają na różne sposoby, a w związku z tym mają inną wydajność i poziom poboru prądu. Wobec tego który z nich jest najlepszy?
Grzejniki konwektorowe do okazjonalnego docieplania
Grzejniki konwektorowe, jak sama nazwa wskazuje, działają na zasadzie konwekcji. Oznacza to, że dołem wciągają zimne powietrze, po czym w środku grzejnika je ogrzewają i wypuszczają górą. Jest to sposób ogrzewania, który z jednej strony sprzyja równomiernej dystrybucji ciepła po całym pomieszczeniu, a z drugiej jest niekorzystny wobec osób z astmą czy alergiami. Poprzez konwekcję bardzo szybko nagrzejemy pomieszczenie, ale z kolei od razu po wyłączeniu grzejnika przestanie on wydzielać ciepło. Dodatkowo im dłużej włączony będzie grzejnik, tym bardziej będzie energochłonny. Jest to więc rozwiązanie dla tych, którzy potrzebują od czasu do czasu szybko nagrzać jakieś pomieszczenie na krótki okres, ale niezbyt wydajne jeśli chcemy w ten sposób ogrzewać przez na przykład kilka godzin każdego dnia.
Grzejniki olejowe do długotrwałego grzania
Grzejniki olejowe wytwarzają ciepło poprzez nagrzewanie znajdującego się w ich wnętrzu oleju. Jak można się domyślić, ten proces nie zajmuje kilku sekund. Wobec tego korzystając z grzejników olejowych nie możemy liczyć na błyskawiczny efekt ciepła w pomieszczeniu. Jednak kiedy już się one nagrzeją, z pewnością na temperaturę nie będziemy mogli narzekać. Co istotne, w przeciwieństwie do grzejników konwektorowych nie wytracają one bardzo szybko ciepła po ich wyłączeniu. Jeszcze przez nawet kilka godzin będziemy mogli liczyć na to, że w mniejszym stopniu, ale pokój będzie ogrzewany. Grzejniki olejowe będą najkorzystniejsze, jeśli chcemy ogrzewać często i przez długie okresy czasu bez przerwy. Włączanie i wyłączanie ich kilkakrotnie w ciągu dnia będzie równało się wysokim rachunkom za prąd.
Grzejniki ceramiczne dla wymagających
Jeśli nie chcesz długiego czasu nagrzewania ani błyskawicznego ochładzania się grzejnika, jest jedno rozwiązanie. Są to oczywiście grzejniki ceramiczne, których działanie można odczuć dość szybko, a po ich wyłączeniu również jeszcze przez pewien czas grzeją. Mają jednak jeden dość poważny minus. Jest nim energochłonność, która jest większa niż w przypadku grzejników konwektorowych i olejowych.
Wszystkie grzejniki elektryczne mają swoje plusy i minusy. To, który będzie dla nas najlepszy zależy od tego, jak często i jak długo chcemy ogrzewać dane pomieszczenie, a także jak bardzo zależy nam na energooszczędności.