Łubin w ogrodzie. Niedoceniana roślina ozdobna.

Łubin w ogrodzie. Niedoceniana roślina ozdobna.

Łubin występuje w wielu gatunkach, jako bylina lub roślina jednoroczna, w różnych rozmiarach i kolorach. Roślina ta od dziesięcioleci należy do klasyki ogrodowej. Stożkowate kłosy jej kwiatów zdobią rabaty i obwódki w delikatnych pastelowych lub jaskrawych odcieniach przez całe lato.

Gatunki łubinu.

Lupinus arboreus.
Wysokość: 1,50 m. Kwitnienie: od czerwca do września. Duży krzew o szarozielonych liściach i białych, żółtych lub niebieskawych kwiatach w krótkich kłosach o przyjemnym zapachu. Niezbyt odporna (-12CC), często wymaga zabezpieczenia na zimę. Na stanowiska słoneczne (lub bardzo lekko zacienione) i dobrze zdrenowaną glebę.
Lupinus regalis.
Wysokość: od 60 do 80 cm. Kwitnienie: od maja do czerwca. Silnie rosnące rośliny o wyprostowanych łodygach i kopiastych liściach. Kwiaty zebrane są w okazałe kłosy, osiągające do 60 cm, różnokolorowe, czasem dwubarwne, kwitnące od dołu do góry. Jeśli zwiędłe pędy zostaną obcięte odpowiednio wcześnie (zaraz po uformowaniu się pierwszych strąków), roślina może zakwitnąć ponownie latem. Pod warunkiem, że zachowana zostanie jak największa ilość liści.
Lupinus hartwegii.
Wysokość: 40 do 60 cm. Kwitnienie: od lipca do września. Półkarłowy gatunek, którego aksamitne liście zyskały przydomek “łubinu włochatego”. Krótkie kłosy kwiatowe o różnych kolorach, bardzo trwałe. Odporna na wysokie temperatury i suszę. Wysiewać na miejsce stałe w maju.
Lupinus crukshanksii.
Wysokość: od 80 cm do 1 m. Kwitnienie: od lipca do października. Pokrój krzaczasty, liście dłoniaste, niebieskozielone. Kłosy pachnących, niebieskich kwiatów, delikatnie naznaczonych białym i żółtym nalotem. Wysiewać na miejsce stałe w maju.
Lupinus nanus.
Wysokość: 40 cm. Kwitnienie: od czerwca do października. Gatunek ten szybko tworzy krzew o gęstych, świeżo zielonych liściach. Kwiaty są często dwubarwne, dość gęsto rozmieszczone na kłosach, osadzone na sztywnych łodygach. Wysiewać na miejsce stałe, w kwietniu-maju, osłonięte od wiatru.

Stopień trudności w uprawie.

Łatwe.

Kiedy sadzić łubin?

Wiosna, jesień.

Przygotowanie.

Upewnij się, że liście nie są dotknięte chorobą grzybiczą (plamy, brązowe obszary).
Liście muszą być jasno zielone, proste, nigdy miękkie i zwisające.
Wybierz gatunek w zależności od jego wykorzystania: Lupin de Russel do dekoracji granic i kwietniki, Lupin arboreus wytrwały tworząc krzew w tle łóżka.
Przed zasadzeniem należy namoczyć kubki na kilka godzin.

Przygotowanie gleby.

Głęboko przekopać glebę.
Odchwaszczać ręcznie.
Jeśli gleba jest ciężka, należy dodać średnioziarnisty piasek, aby ją osuszyć.
W przypadku bardzo kredowej gleby zaleca się dodanie ziemi wrzosowej.

Ekspozycja.

Słońce, lekki cień.

Gleba.

Zwykła do kwaśnej, lekkiej, dobrze zdrenowanej gleby.
Odległość między 2 roślinami łubinu
40 cm do 80 cm w zależności od gatunku.

Jak sadzić łubin?

Wybierz miejsce słoneczne lub lekko zacienione. Łubiny nie tolerują wilgoci, gleba musi być dobrze zdrenowana lub nawet piaszczysta. Nie docenia gleb zbyt kredowych.
Wykop motyką dołek o wielkości nieco większej niż bryła korzeniowa.
Zamontować instalację.
Wypełnić mieszanką ziemi, ziemi doniczkowej i gruboziarnistego piasku.
Lekko nasypać ziemię wokół rośliny i podlać.
Odstępy między roślinami wynoszą 40 cm w przypadku mieszańców Russela i 80 cm w przypadku łubinu drzewiastego.
Sadzić na rabatach, obwódkach, a nawet w grupach na środku trawnika.

Po zasadzeniu łubinu.

Podlewać natychmiast po posadzeniu i do momentu pojawienia się oznak ożywienia. Po tym okresie łubin może tolerować niewielką suszę.
Po kwitnieniu roślinę należy mocno przyciąć.
Podział kęp możliwy jest w październiku lub kwietniu z mniej, lub bardziej zadowalającym skutkiem.
Łubiny wieloletnie nie starzeją się dobrze i nie żyją zbyt długo, po trzech latach słabiej kwitną, dlatego najlepiej je wymienić.

Kiedy wysiewać nasiona łubinu?

Wiosną pod zimną ramą. Na otwartym terenie od połowy maja.

Jak przycinać łubin?

Pędy kwiatowe należy przycinać bardzo szybko, aby uzyskać lekkie wzniesienie pod koniec sezonu letniego.
Użyj sekatora do cięcia między liśćmi. Jeśli kwitnienie różnych pędów kwiatowych jest bardzo rozłożone w czasie, należy interweniować kilka razy na tej samej roślinie. Aby przywrócić piękny wygląd: należy ściąć suche liście, które sprawiają, że rabaty wyglądają brzydko, a jednocześnie nieatrakcyjnie.

Kwiaty łubinu.

Kwiaty łubinu są nie tylko dekoracyjne, ale również jadalne.
Często stosowane w rolnictwie do karmienia zwierząt gospodarskich, nasiona łubinu, bogate w białko, są również interesujące dla spożycia przez ludzi.

Łubin biały.

Łubin biały może być również stosowany w ogrodzie jako nawóz zielony.
Jest to roślina bardzo wolno rosnąca i powinna być stosowana w miejscach, gdzie wymagane jest przesadzanie w kwietniu-maju.

Dodaj komentarz