Mało wymagające rośliny wodne dla początkujących

Mało wymagające rośliny wodne dla początkujących

Aby oczko wodne było ozdobą ogrodu, należy obsadzić je roślinami. To właśnie one nadadzą uroku Twojemu zbiornikowi wodnemu i sprawią, że całość będzie prezentować się harmonijnie. Zanim jednak wybierzesz rośliny do oczka wodnego, zastanów się, które z nich będą najlepiej do niego pasowały. Rośliny wodne dla osób, które zaczynają swoją przygodę z oczkami wodnymi, powinny być stosunkowo łatwe w uprawie, a przy tym piękne i pożyteczne.

Dlaczego w oczku wodnym należy posadzić rośliny?

Rośliny w oczku wodnym pełnią nie tylko funkcję dekoracyjną. Przede wszystkim mają one za zadanie natleniać wodę, zapewniać cień lub też usuwać z wody składniki, które powodują szybszy rozwój glonów w zbiorniku. Wybierając rośliny wodne, należy kierować się nie tylko upodobaniami pod względem ich wyglądu. Kluczowe jest wybranie roślin, które będą pasować do głębokości oczka. Taki zbiornik wodny można podzielić na strefę głęboką i płytką.

Rośliny wodne do strefy głębokiej

Strefa głęboka, czyli od 50 do 150 cm jest najczęściej obsadzana pływającymi roślinami wodnymi https://wodne-rosliny.pl/na-gleboka-wode-strefa-30-100. Takie rośliny unoszą się na wodzie i sprawiają, że oczko wodne wygląda ciekawie i nieco egzotycznie. Najpopularniejsze rośliny do strefy głębokiej to lilie. Kwiat lilii wodnej unosi się na powierzchni wody i można go podziwiać od wiosny aż do jesieni. Zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i w internecie można kupić równe odmiany lilii wodnych https://wodne-rosliny.pl/rosliny-do-oczka-wodnego. Różnią się one od siebie kolorem, wielkością i kształtem płatków. Wystarczy kupić kilka odmian lilii, aby oczko wodne wyglądało pięknie. W strefie głębokiej można też posadzić grążel żółty i rogatek sztywny.

Rośliny wodne do strefy płytkiej

Strefa płytka, czyli do 50 cm ma taką zaletę, że można w niej posadzić naprawdę wiele różnych gatunków roślin wodnych https://wodne-rosliny.pl/rosliny-przybrzezne-strefa-0-30. Kwiaty w tej strefie także mogą mieć piękne i kolorowe pąki kwiatowe, które ozdobią oczko wodne wiosną i latem. W takim miejscu możesz posadzić np. strzałkę wodną i skrzyp zimowy. Oczywiście to niejedyne rośliny, które sprawdzą się w oczkach wodnych. Istnieje wiele rodzajów, które doskonale radzą sobie w małych i dużych zbiornikach wodnych.

Warto dokładnie przejrzeć asortyment sklepu, w którym robisz zakupy. Dzięki temu można znaleźć niesamowite i wyjątkowe odmiany, które nie są trudne w uprawie, a całkowicie odmieniają wygląd oczka. Niektóre rośliny można też sadzić w strefie bagiennej i nadbrzeżnej. Teoretycznie nie rosną one w wodzie, ale potrzebują mokrego podłoża do odpowiedniego wzrostu.

Dodaj komentarz