Każde z mieszkań jest inne. Różnią się wielkością, stylem, kolorami przewodnimi oraz dodatkami. Jakie nudne byłoby życie gdyby każde cztery ściany były takie same? Różnorodność ta jest niesamowita, dostarcza wielu wrażeń i doznań. Każdy, kto chociaż raz w życiu urządzał swoje gniazdko wie, że towarzyszy przy tym wiele emocji, nie rzadko tych negatywnych. Często, w najmniej oczekiwanym momencie burzy się nasza koncepcja aranżacji pomieszczenia dzięki niedopasowaniu pojedynczych elementów.
Wszystkim bez wyjątku zależy na jak najlepszym efektem końcowym. Staramy zagwarantować sobie odrobinę wygody, dostosowując je do naszych indywidualnych preferencji. W końcu mieszkanie powinno pełnić rolę azylu, miejsca odpoczynku i relaksu. Nikt nie jest jednak nieomylny i każdemu zdarzy popełnić błąd w aranżacji mieszkania. Ten artykuł jest dla wszystkich tych, którzy są przed tym przedsięwzięciem oraz tych, którzy szukają wyjścia z popełnionego już ambarasu. Staraliśmy się zebrać najbardziej popularne błędy w aranżacjach wnętrz oraz poszukać dobrych rad dotyczących codziennego użytkowania poszczególnych elementów. Zapraszamy na szybki przegląd mieszkaniowych wpadek.
Mieszanina stylów.
W trakcie podejmowania decyzji w urządzaniu funkcjonalnego i spełniającego nasze oczekiwania mieszkania często działamy pod wpływem chwili, zwłaszcza gdy znajdujemy się w sklepie meblowym. Emocje przy tym towarzyszące mogą sprawić, że kupujemy przedmioty, które faktycznie się nam podobają, jednak zupełnie nie pasują do wcześniej wybranego przez nas fasonu. Efektem końcowym jest poplątanie stylów, całkowicie nie pasujących do siebie. Mieszkanie również może wydawać się zagracone, gdy przesadzimy z ilością mebli i dodatków. Warto postawić na minimalizm w myśl idei: mniej znaczy więcej. Jedna, sporych rozmiarów szafa powinna w zupełności wystarczyć do przechowywania ubrań. Dobrana do niej stylistycznie komoda zmieści wszelkie bibeloty. Ważne jest, aby w doborze segmentów wystroju kierować się rozsądkiem i spokojem. Można także orientacyjnie przejrzeć w internecie oferty sklepu do którego się wybieramy. Dzięki temu udając się tam będziemy mieć mniej więcej wybraną aranżację, zaoszczędzimy sobie czasu ale i pieniędzy, wybierając zauważone wcześniej dodatki.
Zastaw się, a postaw się.
Nie oszukujmy się – opinia innych ludzi o wystroju naszego wnętrza jest dla nas ważna. Prawdziwy problem zaczyna się tam, gdzie staje się ona dla nas kluczowa. Często zapominamy o własnych potrzebach aranżując mieszkanie pod gusta znajomych czy rodziny. Takie przypodobanie się przynosi efekty, jednak tylko chwilowe. Finalnie, gdy goście opuszczą nasze mieszkanie, zostajemy we wnętrzu całkiem obcym, nie dopasowanym pod nasze preferencje. Tu mogą zacząć się schody – wszelkie meble i dodatki mogą zacząć nam przeszkadzać, zaczniemy czuć się we własnym mieszkaniu obco i będziemy zaznawać dyskomfortu. Uświadomimy sobie wtedy, że wybrany styl nie odzwierciedla naszego charakteru a ślepe podążanie za modą nie przyniosło oczekiwanego efektu.
Pełen wachlarz kolorów.
Często zdarza się, że osoby z duszą artystyczną planując nowy wystrój swojego mieszkania wyobrażają sobie aranż ścian w wyrazistych kolorach, zazwyczaj dobierając inny kolor do każdego pomieszczenia. Zaplanowany rezultat powinien być ciekawy i przyciągający wzrok. Kolory pobudzają, wprawiają w dobry nastrój, inspirują. Jednak nie w przypadku malowania ścian. Zazwyczaj jednak okazują się one wielką klapą, poczuciem rozczarowania i niezadowolenia. Chęci oczywiście są dobre, ale efekt może stać się przytłaczający. Wystrzegajmy się zatem mocnych barw, zastępując je klasyką: odcieniami bieli, beżu czy błękitu. Jasne kolory optycznie powiększą nasze cztery kąty, a i mieszkanie będzie sprawiać wrażenie schludnego i zadbanego. W miarę zmieniających się potrzeb właścicieli jasne kolory bardzo łatwo przemalować, dostosowując je do aktualnie panującej mody.
Kluczowe szczegóły w ciemnych kolorach.
W zależności od rodzaju i przeznaczenia pomieszczenia wybierzemy inny rodzaj podłogi. Jest ona takim elementem aranżacji, który wymienia się rzadziej. Znacznie łatwiej o wymianę zasłon czy ozdobnych poszewek na poduszki niż płytek podłogowych. Przede wszystkim wystrzegajcie się ciemnych lub całkowicie czarnych wysoko połyskowych płytek w łazience, korytarzu czy w najgorszym przypadku w kuchni. Przysłowiowym gołym okiem będzie na nich widać wszelkie zabrudzenia: od kurzu po zacieki wodne. Z biegiem czasu ten mankament zacznie przyprawiać o czerwoną gorączkę nawet najbardziej opanowaną panią domu. Ta sama zasada sprawdzi się również w przypadku doboru frontów mebli w kuchni. Dzięki promieniom słońca odbijającym się od nich, będzie widoczny osadzający się kurz, odbicia dłoni przy otwieraniu szafek i także zacieki z wody. Meble w salonie w ciemnych, a co gorsza czarnych barwach optycznie zmniejszą przestrzeń, ukradną światło i dadzą efekt przytłoczenia.
Białe fugi.
Z osobami, które takowe fugi posiadali lub w dalszym ciągu posiadają łączymy się w głębokim bólu. Można by rzec, że dają one gorszy efekt niż czarna zabudowa kuchenna. Jak nazwa wskazuje białe fugi istnieją, mało tego mają się w najlepszym porządku, ale tylko na początku. Z dnia na dzień przy codziennym użytkowaniu już takie białe nie są. Doprowadzenie ich do schludnego i estetycznego wyglądu będzie spędzać sen z powiek każdej kobiecie. Białym fugom mówimy stanowcze nie!
Niepoprawne dobranie mebli.
Na etapie umeblowania mieszkania warto wziąć pod uwagę wielkość mieszkania i ilość wolnej przestrzeni w nim. Dzięki kilku sprytnym sposobom mamy możliwość ciekawej aranżacji wnętrza a jednocześnie wygenerowanie dostatecznej ilości wolnej przestrzeni nawet mieszkaniu o skromnym metrażu. Gdy posiadamy niskie mieszkanie błędem będzie kupno kanapy na podwyższanych nóżkach, która sprawi, że pomieszczenie będzie wydawać się jeszcze niższe niż w rzeczywistości jest. Jak już wcześniej wspomnieliśmy ciemne meble optycznie zmniejszą każdy pokój. Wybór malutkiego dywanu do salonu pokaźnych rozmiarów to kolejna, bardzo popularna wpadka dekoratorska.
Wnętrze mieszkania poza doznaniami wizualnymi powinno być również funkcjonalne. Minimalistyczne, ale w dalszym ciągu gustowne rozwiązania zawsze będą w modzie. Zainwestujmy w wyposażenie wysokiej jakości i przestańmy zastępować klasy wykonania mebli ich ilością. Jest to zarówno spora inwestycja jak i nie lada wyzwanie organizatorskie. Jedak aby całe przedsięwzięcie zostało należycie wykonane potrzebny jest zdrowy rozsądek, dobry plan i przemyślane działanie. Miłej pracy!