Ogród Działkowy jako forma aktywności społeczno-fizycznej

Ogród Działkowy jako forma aktywności społeczno-fizycznej

Ogrody działkowe stanowią miejsce uprawy i pielęgnacji roślin. Są też terenem, na którym można wypoczywać i spędzać czas w gronie rodzinnym i znajomych. Współczesne ogrody działkowe znacząco różnią się od tych, które funkcjonowały kilkanaście lat temu. Obecnie działka pełni przede wszystkim funkcje ozdobno-rekreacyjne, nie zaś produkcyjne. Działkowicze spędzają tam aktywnie czas, nawiązywane są relacje społeczne. Ogrody działkowe przypominają dziś mini ogrody botaniczne. Dużą wagę przywiązuje się do aranżacji terenu, estetyki domku, ogrodzenia itp. Obserwuje się bardzo duże zainteresowanie posiadaniem działki przez młodych ludzi i rodziny z dziećmi. W czasie pandemii ogrody działkowe stały się oazą spokoju i bezpieczeństwa. Kontakt z przyrodą i pobyt na świeżym powietrzu miały szczególne znaczenie. Jakie są największe atuty takiego rozwiązania?

Zalety posiadania działki

Spędzanie czasu na działce wpływa na dobre samopoczucie i zdrowie. Szczególne znaczenie ma to w przypadku seniorów. Pobyt na łonie przyrody oraz stałe kontakty społeczne poprawiają ich samopoczucie. Działkowcy prowadzą aktywny tryb życia. Pielęgnacja ogrodu wymaga zaangażowania sił, co pozwala zachować dłużej sprawność i kondycję fizyczną. Dla młodych ludzi z dziećmi to wspaniałe miejsce na bezpieczne spędzanie czasu. Współczesne ogrody działkowe mają wyeksponowaną część wypoczynkową, w mniejszym stopniu przywiązuje się wagę do uprawy roślin. Działki uprawiane przez seniorów mają wydzielone sektory: warzywnik, klomby kwiatowe, teren drzew i krzewów owocowych. Posiadanie działki jest świetną inwestycją. Można ją zagospodarować w ten sposób, aby spędzać na niej urlop z całą rodziną. Łatwo ją sprzedać i w dużej części odzyskać włożone w zagospodarowanie pieniądze. Jeśli nie posiadamy możliwości finansowych na zakup domku nad jeziorem czy w górach, działka jest doskonałym wyborem.

Minusy działki

Działka wymaga zaangażowania, poświęcenia jej czasu. Pielęgnacja ogrodu związana jest z dbaniem o rozwój roślin, pieleniem, odchwaszczaniem, koszeniem trawnika i podlewaniem w lecie itp. Należy też przygotować się na koszty związane z opłaceniem należnego podatku od nieruchomości i rachunkami za zużycie energii elektrycznej, wody i wywozu śmieci. Trzeba też pamiętać, że infrastruktura ogrodowa oraz rośliny kosztują. Warto więc dobrze przemyśleć, w jaki sposób zagospodarować teren działki.

Działka a dzieci

Aby maluchy mogły swobodnie spędzać czas na działce muszą być spełnione normy bezpieczeństwa. Po pierwsze trzeba odpowiednio zabezpieczyć dostęp do oczek wodnych i wody, narzędzi, urządzeń ogrodowych (kosiarki, wykaszarki itp.) i preparatów chemicznych. Ponadto należy wyeliminować z terenu działki rośliny trujące i kłujące lub ograniczyć do nich dostęp. Zorganizować dzieciom kącik do zabaw i mini plac zabaw ( trampoliny, huśtawki, liny, piaskownica, basen, plastikowe lub drewniane domki). Zakupione akcesoria muszą posiadać specjalne certyfikaty i atesty bezpieczeństwa. Jeśli pociecha jest alergikiem trzeba mieć dokładną wiedzę na temat roślin, które mogą je uczulać i znać zasady udzielania pierwszej pomocy. Ogrodzona działka i zamek w furce wejściowej jest dobrym rozwiązaniem. Należy konsekwentnie wymagać od dziecka przestrzegania zasad bezpiecznego spędzania czasu w ogrodzie działkowym. Świetnym sposobem jest angażowanie pociechy do prac porządkowych i pielęgnacyjnych na terenie działki. Nie pozostawiamy dziecka na działce samemu sobie. Należy zorganizować mu czas i uczestniczyć w zabawach i grach.

Dodaj komentarz