Ogrody od architekta

Ogrody od architekta

Ładny dom, atrakcyjny zarówno z zewnątrz jak i dobrze umeblowany to marzenie niejednego z nas. Wielu osobom udaje się ten cel osiągnąć. Posiadają dom, który rzecz jasna posadowiony jest na gruncie – mniejszej lub większej działce. Niestety często okazuje się, że niewątpliwie atrakcyjny dom to wszystko – na zaprojektowanie otoczenia wokół niego zabrakło pieniędzy, pomysłu lub chęci

Nie tylko dla bogatych

Projektowanie ogrodów to w naszym kraju rzecz prawie nowa. Owszem – pierwsze takie firmy pojawiły się wiele lat temu, działały jednak przede wszystkim w większych miastach, a ich klientami były osoby uznawane za bogate. Dziś to nie jest domena bogatych – na projektanta ogrodów może pozwolić sobie każdy, komu zależy na tym, żeby ogród był naprawdę atrakcyjny.

Jak zaprojektowac ogrod?

Odpowiedzi jest wiele. Wszystko oczywiście zależy od tego jakiego rodzaju to ogród, jak duży, co tak naprawdę ma się na nim znaleźć. Jeśli ma to być tylko część ozdobna – sprawa jest prosta – każdy projektant ma wiedzę na temat tego jakie rośliny i w jakich rejonach ogrodu powinny się znaleźć i które mogą istnieć obok siebie. W przypadku konieczności wygospodarowania miejsca na inne cele jest inaczej – projektant oczywiście również może to uwzględnić w projekcie.

Koszty

Koszty zaprojektowania ogrodu nie są bardzo duże, ale oczywiście zauważalne. Pytanie jednak czy po prostu nie warto ich ponieść? Projektowanie profesjonalne w domu nie musi być konieczne – każdy potrafi postawić w odpowiednim miejscu tapczan czy mebel, najwyżej będą podobać się tylko niektórym osobom. Źle zaprojektowany ogród może okazać się stratą pieniędzy. Roślinny które nie będą rosły, ponieważ zostały źle posadzone, brak rozwiązań dotyczących wielu koniecznych w ogrodzie rzeczy – choćby podlewania – zły dobór roślin – wszystko to może sprawić iż ogród po roku będzie nadawał się do przekopania. Warto o tym pamietac i nie ryzykować. Ogród zaprojektowany przez specjalistę i utrzymany zgodnie z jego wytycznym nie dość, że będzie zdobił, to jeszcze stanie się obiektem zazdrości sąsiadów. Dla niektórych osób to największa nagroda.

Dodaj komentarz