Remontując wnętrza, najczęściej nastawiamy się również na wymianę okładzin podłogowych i ściennych. Na samą myśl o skuwaniu kafelek, lub wymianie paneli, cierpnie nam skóra. A co jeśli istnieje alternatywa dla tych brudnych i absorbujących czas i fundusze prac? Czy panele winylowe są dobrym rozwiązaniem na szybką i stosunkowo tanią metamorfozę mieszkania?
Szybko, łatwo i bez kurzu
Panele winylowe mogą kojarzyć się z zamierzchłymi podłogami pokrytymi linoleum. Jednak okazuje się, że okładziny te w niczym nie przypominają dawnych topornych w wyglądzie pokryć podłogowych. Wręcz przeciwnie, bywają nie do odróżnienia od standardowych paneli podłogowych. Należy zaznaczyć, że asortyment paneli winylowych jest bardzo zróżnicowany. Mamy do wyboru panele montowane na pióro – wpust, klej, lub samoprzylepne. Również wizualnie poszczególne modele bardzo różnią się między sobą. Można podjąć decyzje o zakupie paneli winylowych imitujących beton, kamień, płytki ceramiczne, lub wzór drewna. Na czym zatem polega fenomen paneli winylowych? Na szybkości i łatwości montażu. Możemy położyć je na każdym już istniejącym twardym i stabilnym podłożu takim jak panele podłogowe, płytki ceramiczne, gres, pakiet, a nawet betonowa wylewka. Opcja samoprzylepna jest błyskawiczna w montażu, wystarczy zdjąć zabezpieczający pasek i kleić bezpośrednio na odtłuszczone i odpylone powierzchnie.
Zalety paneli winylowych
Nie tylko podłogi podczas remontu mogą zyskać nowe życie. Ściany oklejone samoprzylepnymi panelami winylowymi nabiorą nowego wyrazu. Wykończenie ścianki telewizyjnej, zmiana designu płytek kuchennych, czy odświeżenie wyglądu łazienki z pomocą paneli winylowych będzie pozbawione kucia starych płytek, czy kładzenia i szlifowała gładzi. Ten rodzaj okładzin ma sporo zalet. Przede wszystkim panele winylowe są tańszym rozwiązaniem, ponieważ oszczędzamy na robociźnie – z powodzeniem ułożymy je sami. Ponadto nie wymagają zrywania istniejącego już podłoża, dzięki czemu oszczędzamy czas, pieniądze i włożony wysiłek. Po ułożeniu tworzą estetyczną płaszczyznę odporną na wilgoć, więc można zastosować je w pralniach, łazienkach, czy suszarniach. Tworzą również barierę akustyczną, ponieważ dzięki swojej elastyczności dobrze pochłaniają hałas psich pazurów, czy stukających obcasów. Panele winylowe są odporne na uszkodzenia, trwałe i cieplejsze w dotyku, niż płytki ceramiczne, dlatego świetnie sprawdzą się w pokoju dziecięcym. Można je również stosować w przypadku montażu ogrzewania podłogowego, oraz w pomieszczeniach, w których przebywają alergicy.