Rodzaje domowych nawilżaczy powietrza

Rodzaje domowych nawilżaczy powietrza

To, jakim powietrzem oddychasz, ma znaczenie. To podobnie jak z jedzeniem, im zdrowsze, tym lepiej dla naszego organizmu. Niewiele osób zwraca na to uwagę, choć świadomość powoli się zmienia ? powietrze w naszym domu nie jest najlepszej jakości. Co na to poradzić? Odpowiedzią są odświeżacze powietrza.

Nie zawsze jest tak samo, ale najgorzej jest w zimie. Wtedy to właśnie suche powietrze wypełnia nasz dom aż po same brzegi. Dzieje się tak, gdyż z racji niskich temperatur za oknem intensywnie je ogrzewamy. Co najgorsze, wilgotność potrafi wtedy spaść do nawet? 30 procent.

Można spróbować otworzyć okno. Oczywiście, można, a w tym samym momencie ewakuować się do drugiego pokoju lub przyodziać się w porządny koc. Można, ale nic to nie da. Dlaczego? Naukowo rzecz ujmując, jeśli na zewnątrz temperatura jest na poziomie zamarzania (około 0 stopni Celsjusza), to jej zdolność do utrzymania wody wynosi tylko 4 gramy na metr sześcienny? Nie zagłębiając się w te naukowe wywody warto wiedzieć, że jeśli na dworze będzie około 70% wilgotności, to w pomieszczeniu zostanie jedynie 18%…

Jeśli dodamy do tego, że – według wielu opinii – wilgotność powietrza w pomieszczeniach powinna się wahać między 40 a 60 procent, jasnym staje się, że trzeba coś z tym zrobić. Najlepszym rozwiązaniem są nawilżacze powietrza. Są one w stanie zapewnić odpowiednią ilość wody w powietrzu. A przekłada się to na to szereg zdrowotnych zalet:

Jeśli panuje u nas wirus grypy ? w wilgotnym pomieszczeniu jego obecność zostanie znacząco ukrócona
Ponadto, śluzówka o odpowiedniej wilgotności znacząco ogranicza napływ wirusów do organizmu
Sen jest lepszy
Oczy i skóra są zdecydowanie mniej wysuszone
Dla alergików: jest mniej kurzu

Wybieramy nawilżacz

Z dostępnych na rynku wyróżniamy 3 typy:

1)      Nawilżacze parowe

Zasada działania jest prosta ? urządzenie podgrzewa wodę, dzięki czemu zaczyna ona parować. Warto odnotować, że podgrzewanie wody skutecznie uśmierca bakterie, więc wyrzucana para odznacza się idealną sterylnością. Na poczet wad należy zapisać, że parownice ?zjadają? dużo energii.

2)      Nawilżacze ewaporacyjne

To urządzenie działa inaczej: zasysa powietrze, by przepuścić je przez pojemnik z wodą, na końcu ją odparowując. W przeciwieństwie do nawilżaczy parowych, modele ewaporacyjne odznaczają się energooszczędnością, ale także głośnym sposobem działania

3)      Nawilżacze ultradźwiękowe

Tutaj działanie jest dość efektowne: ultradźwięki rozbijając cząsteczki wody wyrzucają wilgotna mgiełkę! Jest dobrze widoczna, gdyż krople są dość duże. Co więcej, często ten typ nawilżacza ma wbudowany higrometr (sprawdza czy wilgotność jest na właściwym poziomie), która działa jak termostat ? wilgotność jest dobra, urządzenie się wyłącza; gdy jest za sucho, zaczyna pracować.

Nieważne, jaki nawilżacz wybierzemy – ważne, że inwestując w taki sprzęt dbamy o swoje zdrowie i lepsze samopoczucie.

Dodaj komentarz