W jaki sposób wykończyć ściany w mieszkaniu?

W jaki sposób wykończyć ściany w mieszkaniu?

Wykańczanie ścian wewnętrznych jest jedną z prac wykonywanych podczas remontu. Jest to kwestia, którą należy dobrze przemyśleć, ponieważ ma to wpływ nie tylko na ogólny wygląd pomieszczeń, ale także na trwałość ścian. Wybór konkretnego materiału wykończeniowego zależy także od tego w jakim pomieszczeniu będzie on wykorzystany. Inne bowiem warunki panują w łazience, a zdecydowanie inne w salonie. Warto więc poznać dostępne rozwiązania i dokonać najlepszego możliwego wyboru.

Metody wykończenia wewnętrznych ścian

Na każdej ścianie znaleźć się musi bazowa warstwa, którą najczęściej jest tynk mokry lub suchy. Współcześnie tynki wapienne zastąpione zostały przez zdecydowanie trwalsze i łatwiejsze w obróbce wersje cementowo-wapienne lub gipsowe, które szybko wysychają. Ogromną zaleta stosowania tynków jest to, że pochłaniają one wilgoć, a w razie potrzeby, gdy powietrze we wnętrzu robi się zbyt suche, oddają ją co pozwala zachować korzystny dla zdrowia mikroklimat. W pomieszczeniach wilgotnych, takich jak łazienka czy kuchnia idealnie sprawdzą się tynki cementowo-wapienne, które tworzą odporną na wilgoć oraz różnego rodzaju grzyby i bakterie powierzchnię. Tynki gipsowe pozwalają natomiast stworzyć idealnie gładką powierzchnię, która gotowa jest do dalszej obróbki.

Jak sprawić, aby ściany wewnętrzne wyglądały efektownie?

Na odpowiednio przygotowane ściany pokryte tynkiem można nakładać kolejne materiały wykończeniowe. Jednym z najczęściej wybieranych sposobów na to, aby nadać pomieszczeniu odpowiedniego charakteru jest pomalowanie ścian farbą. Wybór farb dostępnych na rynku jest bardzo duży, a różnią się one od siebie przede wszystkim właściwościami. Malowanie jest bez wątpienia najszybszym oraz najbardziej ekonomicznym sposobem wykończenia wnętrza.

Ściany pokryć można również efektowną tapetą. Nieco zapomniane obecnie znów wracają do łask i są coraz chętniej wybierane. Wpływa na to głównie fakt, że dostępne są one w różnych wzorach oraz kolorach, dzięki czemu można z łatwością dopasować je do własnych potrzeb.

Innym sposobem wykończenia ścian są także różnego rodzaju okładziny. Drewniane idealnie podkreślą charakter klasycznych wnętrz i wprowadzą do nich przytulną atmosferę. Te wykonane z egzotycznych gatunków można stosować także w wilgotnych pomieszczeniach. Ściany można pokryć również okładziną z kamienia, cegły lub płytek klinkierowych. Są one łatwe w czyszczeniu, a dodatkowo pełnią rolę dekoracyjną. Nowoczesne wnętrza świetnie wyglądać będą wykończone szkłem lub betonem.

Dodaj komentarz