Wiosna w ogrodzie – co trzeba zrobić i o czym pamiętać?

Wiosna w ogrodzie – co trzeba zrobić i o czym pamiętać?

Wielbiciele ogrodów, a takich z pewnością jest tu wielu, z pewnością oczekują z utęsknieniem na nadejście pięknej, zielonej wiosny. Pomaga w tym tegoroczna pogoda, która pod tym względem nie pozostawia zbyt wiele miejsca na marudzenie. Słoneczne dni pełne stosunkowo wysokiej (jak na luty) temperatury dają nadzieję i energię – nie tylko nam, ale także i naszym roślinom, które chcą wcześniej niż co roku obudzić się do życia. O co zatem trzeba zadbać, by nie “przespać” pierwszych dni wiosennej pogody? Jak przygotować ogród do wiosny, aby w późniejszych miesiącach cieszył nas swoim pięknem? O tym krótko opowiemy w dzisiejszym artykule.

Co przygotować?

Prace przed wiosną nie są zbyt wymagające pod względem przygotowań, niemniej jednak przydadzą się pewne artykuły i narzędzia ogrodnicze, wyciągnięte i wyczyszczone po zimowaniu w składziku lub garażu. Wśród nich do najważniejszych należą: sekator, łopatka, motyka i grabie. Przydać się mogą także preparaty do zwalczania chorób roślin, a w przypadku chęci posiadania w ogrodzie roślin wrażliwych na zimno – włóknina.

Przede wszystkim – porządek

Najważniejszą czynnością, która decyduje o późniejszym wyglądzie ogrodu, jest jego wysprzątanie. Wliczamy w to zarówno usunięcie przemarzniętych lub obumarłych części roślin, jak i wszystkiego tego, co mógł przynieść z sobą wiatr. Koniecznie trzeba też przekopać i wyrównać powierzchnię przeznaczoną pod zasiew oraz pozbyć się zimowych osłon z tych roślin, na których umieściliśmy je jesienią.

Przycinanie roślin podstawą dobrego wzrostu

Przełom lutego i marca, przy tak dobrej pogodzie, jaka jest w tym roku, to idealny czas na przycinanie roślin. Dotyczy to drzew owocowych, takich jak jabłonie, śliwy czy grusze, a także krzewów owocowych i ozdobnych. W przypadku drzew nasze prace powinny skupić się na “prześwietleniu” korony, między innymi poprzez usunięcie tzw. wilków, czyli nieowocujących, jednorocznych i silnych w budowie pędów. W przypadku krzewów warto jeszcze chwilę poczekać na ustabilizowanie się pogody, ponieważ są one bardziej wrażliwe na temperaturę. Pozbywamy się najstarszych i chorych pędów, także “prześwietlając” i formując kształt krzewu, zaś w przypadku odmian wyrastających na nowych pędach, konieczne jest przycięcie wszystkich już istniejących.

Pierwszy zasiew

Końcem lutego i na początku marca można także przystąpić do zasiewu tych roślin, które są bardziej odpornych na niskie temperatury. W przypadku roślin bardziej wrażliwych możemy odczekać jeszcze pewien czas, albo zdecydować się na szybszy zasiew na przykład do doniczek, jako etapu przejściowego przed posadzeniem do ziemi. Wrażliwe rośliny można także przykryć wspomnianą włókniną, aby w ten sposób skrócić czas ich wegetacji oraz zabezpieczyć przed wciąż możliwymi nocnymi przymrozkami.

Dodaj komentarz