Wycena rzeczoznawcy i operat szacunkowy – najważniejsze informacje

Wycena rzeczoznawcy i operat szacunkowy – najważniejsze informacje

Stale rosnące ceny nieruchomości w naszym kraju sprawiają, że coraz więcej osób decyduje się na zaciągnięcie kredytu, aby spełnić marzenie o posiadaniu własnego domu lub mieszkania. Nie ma w tym nic dziwnego, a popularność kredytu hipotecznego stale wzrasta i większość banków ma bardzo bogatą ofertę tego typu zobowiązania finansowego. W związku z faktem, że jest to niezwykle poważne zobowiązanie dla kredytobiorcy, a także dość ryzykowna inwestycja dla kredytodawcy, z kredytem hipotecznym wiąże się wiele formalności. Mowa, chociażby o profesjonalnej wycenie przez rzeczoznawcę oraz konieczności sporządzenia operatu szacunkowego. Zobacz, co to jest i co warto o tym wiedzieć.

Operat szacunkowy – co to jest?

Większość osób z pewnością choć raz w swoim życiu spotkała się z pojęciem „wycena nieruchomości”. W praktyce jest to bezpośrednio związane z operatem szacunkowym, który dla wielu osób może wydawać się bardzo tajemniczym stwierdzeniem https://splatakredytow.pl/wycena-rzeczoznawcy-i-operat-szacunkowy-najwazniejsze-informacje/. Najprościej mówiąc, operat szacunkowy, to dokument, który jest sporządzany wyłącznie w formie pisemnej przez profesjonalnego rzeczoznawcę nieruchomości.

Taki dokument ma przede wszystkim za zadanie wykazać wartość danego domu lub mieszkania. Zasady dotyczące tego, co może on zawierać i jak należy go sporządzać, zawarte są w Rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 21 września 2004 r. w sprawie wyceny nieruchomości i sporządzania operatu szacunkowego. Wycena rzeczoznawcy i operat szacunkowy, to rzeczy, które są ze sobą bezpośrednio związane i bez nich nie może obejść się zaciągnięcie kredytu hipotecznego lub też sprzedaż domu.

W jakich okolicznościach sporządza się operat szacunkowy?

Każda osoba, która ubiegała się o kredyt hipoteczny, powinna kojarzyć, z czym wiąże się operat szacunkowy oraz wycena nieruchomości. Jest to niezbędna formalność w drodze do otrzymania kredytu hipotecznego. Dzięki takiemu dokumentowi można uniknąć oszustw, związanych z wyłudzeniem wyższej kwoty kredytu niż w rzeczywistości jest to potrzebne.

Jak długo ważny jest operat szacunkowy?

Warto wiedzieć, że raz sporządzony operat szacunkowy nie jest ważny przez wiele lat. W kocu wartość danej nieruchomości nie jest stałą i może się zmniejszyć lub zwiększyć na przestrzeni kilku, lub kilkunastu lat. Sytuacja na rynku, inflacja czy też remont mają duży wpływ na to, ile warta jest dana nieruchomość. Z tego względu dokument ten ważny jest przez 12 miesięcy od wystawienia.

Dodaj komentarz