Wyposażenie sypialni – jakie meble i oświetlenie wybrać?

Wyposażenie sypialni – jakie meble i oświetlenie wybrać?

Światło ma niebagatelne znaczenie dla wystroju wnętrza, także w sypialni. W tym pomieszczeniu pełni jednak nieco inne funkcje niż w innych miejscach naszych domów i mieszkań. Powinno przede wszystkim sprzyjać wypoczynkowi i relaksowi. Jak oświetlić sypialnię, by lampy nie przytłaczały wnętrza swoim światłem lub wyglądem?

Choć najważniejszym meblem w sypialni jest bez wątpienia łóżko, warto też zadbać o pozostałe meble, które zapewnią nam komfort funkcjonowania. Wiele sypialni, szczególnie w mało przestronnych mieszkaniach, pełni również funkcję garderoby. Wtedy znajdują się w nich najczęściej szafy wnękowe. Zajmują one nieco miejsca, dlatego warto optycznie powiększyć pomieszczenie chociażby za pomocą lustra zamontowanego na przesuwnych drzwiach.

Szafy wnękowe powinny mieć też choćby punktowe oświetlenie, które ułatwi korzystanie z nich. W tym przypadku bardzo dobrze sprawdzą się niewielkie lampki ledowe, mogą być nawet na baterie. Lampki najlepiej zainstalować wewnątrz szafy lub tuż nad jej drzwiami, dzięki czemu dużo łatwiejsze będzie użytkowanie wszystkich półek.

Bardzo ważnym elementem sypialni są szafki nocne, dzięki którym podczas przebywania w łóżku można mieć wszystko pod ręką. A na szafce nocnej powinna znajdować się lampka – niewielka, stojąca i dająca niezbyt mocne światło. Nie powinna razić w oczy, a jednocześnie dobrze by było, by jej światło pozwalało na przykład na czytanie książki czy gazety.

Lampka nocna powinna być w tej samej stylistyce co szafka, łóżko i pozostałe elementy wystroju sypialni. Jeżeli sypialnia urządzona jest z przepychem, lampka nocna może być ozdobna, mieć imponujące kształty. Natomiast w sypialni minimalistycznej najlepiej sprawdzi się prosta lampka z klasycznym abażurem. Lampki nocne mogą być wykonane z drewna, tworzyw sztucznych, szkła czy metalu – ich wybór zależy od potrzeb użytkowników pomieszczenia. Najważniejsze, by lampka była nieduża, nie zajmowała zbyt wiele miejsca i pasowała charakterem do całej aranżacji. Zamiast lampek stojących na szafkach nocnych w sypialni przy łóżku bardzo dobrze sprawdzą się też kinkiety.

Dodaj komentarz