Zimowe ogrody

Zimowe ogrody

Standardowym i przez wielu ciągle podtrzymywanym podejściem do tematu ogrodnictwa było ograniczenie się do cieplejszych pór roku. Klimat, w jakim żyjemy, pozwala na swobodną pielęgnację większości roślin od połowy wiosny do późnej jesieni. Na szczęście, coraz większą popularnością także w naszym kraju cieszą się tak zwane ogrody zimowe. Do niedawna spotykane głównie na zachodzie Europy dziś, wykorzystywane są coraz chętniej przez licznych architektów a z roku na rok ich popularność tylko rośnie.

Czym właściwie jest ogród zimowy?

Samo pojęcie może być początkowo lekko mylące gdyż tak naprawdę, mówimy tu bardziej o przedłużeniu budynku o część zieloną lub pewnej hybrydzie pokoju dziennego z tarasem lub ogrodem, ale po kolei. Najprościej jest wytłumaczyć taką koncepcję, jako dużą szklarnie, która połączona jest z budynkiem mieszkalnym przez przynajmniej jedną ze ścian. Co ważne pomieszczenie takie, podobnie jak inne części budynku powinna zostać usadowiona na fundamentach, tak aby nie powodować w przyszłości nierównomiernego osiadania reszty konstrukcji. Zimowy ogród często umieszcza się pod wysuniętym tarasem lub patio ale nie jest to reguła, która stosowana byłaby w każdym przypadku. Szkielet budowli wykonany może być zarówno z drewna lub aluminium jak i stali czy PCV. Wszystko zależy w tym przypadku od technologii wykonania reszty budynku. Istotne jest także odpowiednie umiejscowienie takiego zimowego ogrodu względem kierunków geograficznych. Ustawienie szklanej powierzchni w kierunku najbardziej nasłonecznionym może w przyszłości dość znacząco ograniczyć koszty ogrzewania, które ponosilibyśmy w przypadku ciągłego zacienienie. Jeśli tylko uda się nam dobrać odpowiednio zastosowane w środku meble oraz rośliny bez problemu uzyskamy pomieszczenie, w którym nie tylko spędzimy przyjemne chwile w bliskości natury, ale nawet takie, które przejmie większość lub wszystkie funkcje salonu oferując znacznie więcej. Pomieszczenie takie, może szybko stać się zarówno miejscem spotkać z przyjaciółmi, rodzinnych obiadów czy punktem wytchnienia po ciężkim tygodniu.

Warto czy nie warto?

Czy zimowy ogród sprawdzi się w naszym domu najlepiej zadecydować samodzielnie. Znając jego zastosowanie, koszty z jakimi się wiążę, profity jakie oferuje oraz swoje potrzeby można „na chłodno” przemyśleć takie rozwiązanie. Rosnąca popularność, może świadczyć jednak iż w coraz większej liczbie przypadków „za” przeważają nad „przeciw” takim całorocznym ogrodom . Istotne jest jednak, by decyzję w miarę możliwości podjąć już na etapie projektu i budowy całego domu, gdyż o wiele ułatwi to jego wykonanie oraz będzie zdecydowanie tańsze niż dobudowanie ogrodu do budynku już istniejącego. W drugim przypadku nie jest to oczywiście niemożliwe. Wymagać będzie jednak więcej pracy i często dość gruntownego remontu przynajmniej części naszego domu. Zainteresować się nim powinny szczególnie osoby lubiące duże, otwarte przestrzenie, poczucie wolności i niczym nie skrępowany kontakt z naturą. W końcu kto z nas nie chciałby położyć się w hamaku i popatrzeć w niebo nawet gdy za oknem stuka deszcz lub zalega warstwa białego śniegu.

Dodaj komentarz