Jak dbać o płytki ceramiczne? Kilka sprawdzonych wskazówek!

Jak dbać o płytki ceramiczne? Kilka sprawdzonych wskazówek!

Płytki ceramiczne goszczą w niemal każdej polskiej łazience. Wytrzymałe, piękne i funkcjonalne, nie tylko chronią ściany i podłogi przed wilgocią, ale również cieszą oczy i zapewniają komfort podczas codziennej toalety. Tylko jak dbać o płytki ceramiczne, by każdego dnia prezentowały się doskonale? Oto kilka wskazówek, dzięki którym utrzymasz je w czystości oraz unikniesz ich uszkodzenia!

Jak dbać o płytki ceramiczne? Czyszczenie to podstawa!

Płytki ceramiczne, choć niezwykle wytrzymałe, nie są niezniszczalne. Co ciekawe, ich uszkodzenie najczęściej ma miejsce w wyniku niewłaściwej pielęgnacji. Jeżeli więc zastanawiasz się, jak dbać o płytki ceramiczne, powinieneś w pierwszej kolejności dowidzieć się, jak je czyścić.

Kluczem do sukcesu jest dopasowanie metody oraz środków czyszczących do konkretnego rodzaju kafli. Zrezygnuj z silnych detergentów, a wybieraj wyłącznie te delikatne i o naturalnym składzie – dzięki temu zyskasz pewność, że glazura, terakota czy gres pozostaną piękne i trwałe na przestrzeni wielu lat. Możesz również stworzyć samodzielnie skuteczny preparat myjący – np. przy użyciu wody i octu lub sody oczyszczonej. Taki roztwór skutecznie usunie zabrudzenia, a do tego zapobiegnie powstawaniu smug.

Pamiętaj! Do czyszczenia płytek ceramicznych używaj wyłącznie delikatnych ściereczek, np. z mikrofibry. Stosowanie szorstkich gąbek albo szczotek mogłoby doprowadzić do powstania mało estetycznych zarysowań, których usunięcie okaże się niemożliwe.

Czyść nie tylko płytki, ale również fugi!

Jak dbać o płytki ceramiczne? Kluczową kwestią jest czyszczenie fug. To właśnie spoiny między kafelkami są najbardziej narażone na rozwój bakterii, pleśni i kamienia. Mogą one nie tylko obniżać estetykę płytek, ale również zwiększać ryzyko ich uszkodzenia. Warto więc regularnie usuwać zabrudzenia gromadzące się w fugach. Jak robić to skutecznie?

Najlepiej przy użyciu specjalistycznych środków do czyszczenia fug albo… własnoręcznie wykonanych preparatów. Najlepszym rozwiązaniem okazuje się tu roztwór z sody oczyszczonej, który możesz nakładać np. za pomocą szczoteczki do mycia zębów. W ten sposób skutecznie usuniesz zanieczyszczenia i unikniesz ryzyka uszkodzenia płytek.

Mop parowy, czyli sposób na efektywne czyszczenie płytek ceramicznych

Czyszczenie płytek ceramicznych, zwłaszcza na podłogach w dużych pomieszczeniach, może być trudne i czasochłonne. Dlatego polecanym rozwiązaniem jest inwestycja w mopa parowego, który dzięki wysokiej temperaturze pary wodnej nie tylko skutecznie usuwa zabrudzenia, ale również eliminuje różnego rodzaju bakterie i drobnoustroje. To także sposób na uzyskanie połysku, który sprawi, że kafelki będą prezentowały się jeszcze lepiej.

Pamiętaj! Metod dotyczących tego, jak dbać o płytki ceramiczne, jest wiele. Warto mimo to inwestować w wysokiej klasy kafle, które są ponadprzeciętnie odporne na uszkodzenia. Zakupisz je w specjalistycznych salonach z wyposażeniem wnętrz, takich jak miradhome.pl.

Dodaj komentarz