Jak dobrze oświetlić swój ogród? Garść porad

Jak dobrze oświetlić swój ogród? Garść porad

Posiadanie dobrze oświetlonego ogrodu może nieść ze sobą wiele możliwości. Niezależnie od tego, czy chcesz stworzyć przestrzeń na świeżym powietrzu do zabawiania przyjaciół i rodziny, czy też spokojny wypoczynek dla siebie i swoich bliskich, stworzenie odpowiedniego oświetlenia może przenieść Twój ogród na wyższy poziom. 

Instaluj żarówki strategicznie

Oświetlenie ogrodu nie musi być drogie ani trudne. Z odpowiednią wiedzą, materiałami i projektem Twoja oaza na świeżym powietrzu będzie błyszczeć. Pierwszym krokiem w oświetleniu ogrodu jest podjęcie decyzji, gdzie zainstalować żarówki. Zastanów się, gdzie w ogrodzie spędzasz najwięcej czasu i które obszary wymagają większej uwagi. Jeśli organizujesz spotkania, umieszczenie świateł w pobliżu miejsc do siedzenia może być świetnym pomysłem. Jeśli potrzebujesz więcej światła ze względów bezpieczeństwa, umieść je w strategicznych miejscach na chodnikach lub w pobliżu wejść. Możesz także zaakcentować niektóre kwiaty lub drzewa za pomocą opraw oświetleniowych. Gdy zdecydujesz, gdzie umieścić żarówki, weź pod uwagę ich moc i typy żarówek, aby mieć pewność, że nadają się do użytku na zewnątrz.

Bądź kreatywny ze światłami i latarniami

Jeśli chodzi o stylowe oświetlenie ogrodu, masz do dyspozycji tak wiele opcji. Od łańcuchów lampek po papierowe lampiony i reflektory punktowe — możesz z łatwością dodać osobisty akcent kreatywności do swojej przestrzeni na zewnątrz. Rozważ użycie oświetlenia krajobrazu w celu podkreślenia ścian, drzew i innych elementów ogrodu, a nawet dekoracyjnych świateł, które naśladują wygląd świetlików fruwających po ogrodzie w ciepłą letnią noc. Zawieś sznurki lampionów na pergolach lub drzewach, aby uzyskać magiczny efekt. Bez względu na to, jakiego rodzaju oświetlenie wybierzesz, upewnij się, że jest ono odporne na warunki pogodowe i wykonane z trwałych materiałów – takich jak metal.

Korzystaj z naturalnych źródeł światła

Wykorzystanie naturalnych źródeł światła to doskonały sposób na wprowadzenie światła do ogrodu bez większego wysiłku (lub kosztów)! Rozważ strategiczne umieszczenie luster na podwórku, aby odbijały światło w ciągu dnia i wieczorem, lub zainstalowanie lamp zasilanych energią słoneczną, które ładują się w ciągu dnia i zapewniają delikatne oświetlenie po zapadnięciu nocy. Aby uzyskać coś tradycyjnego z nowoczesnym akcentem, spróbuj powiesić elektryczne lampy grzewcze wokół miejsc do siedzenia, aby goście mogli się ogrzać podczas kolacji pod migoczącymi gwiazdami.

Zacznij od małych kroków i powoli buduj

Gdy już wiesz, jak chcesz, aby wyglądał Twój ogród z zainstalowanym oświetleniem, powoli posuwaj się w pracach, dodając światła pojedynczo i testując różne kolory, efekty i poziomy mocy, aby zobaczyć, co będzie dla Ciebie najlepsze. Twórz też ścieżki za pomocą łańcuchów świateł LED i dbaj o całą kompozycję.

Dodaj komentarz