Jak dbać o deski na tarasie?

Jak dbać o deski na tarasie?

Gdy nie wiemy jaki olej na taras będzie właściwy do naszego drewna, dobrze jest zasięgnąć opinii eksperta. W ten sposób unikniemy problemów, gdyby się okazało, że samodzielnie wybraliśmy nieskuteczny preparat. Możemy również poprosić o pomoc na forum tematycznym w internecie. Większość osób, które wypowiada się na takich forach, posiada wiedzę, którą z chęcią dzieli się z innymi osobami, mniej obeznanymi w temacie.

Kiedy nie wiemy dokładnie na jakie drewno się zdecydować, możemy wspomóc się wyszukiwarką internetową. Wpisując w okno wyszukiwarki przykładowo hasło „deska dębowa” odnajdziemy informacje związane z właściwościami drewna dębowego. Dodatkowo, jeśli nadal mamy wątpliwości, możemy wykorzystać porównywarkę w internecie, by jak sama nazwa wskazuje porównać sobie poszczególne produkty. W ten sposób będziemy mieć pełny obraz tego, co możemy kupić.

Wybierając drewno na taras musimy uwzględnić wiele czynników. Przede wszystkim deski tarasowe powinny być wytrzymałe a także odporne na wszelkie tarcia i zadrapania, dlatego dobrze jest wybierać drewno z gatunków twardych jak na przykład dąb. Innym ważnym czynnikiem jest odporność na wilgoć. Jeśli położylibyśmy deski, które są podatne na ten czynnik, bardzo szybko nasz taras mógłby spleśnieć lub zgnić.

Jeżeli zależy ci na tym aby deski tarasowe były wytrzymałe a jednocześnie łatwe w utrzymaniu, dobrym rozwiązaniem będą deski kompozytowe. Deski takie są odporne na wszelkie negatywne czynniki, na jakie może być narażony twój taras. Ich dużą zaletą jest to, że mogą być montowane praktycznie o każdej porze roku, bez względu na warunki panujące na zewnątrz. Przeszkodą może być jedynie wysoka cena takich desek.

Jeśli decydujemy się na drewno egzotyczne na taras, dobrze jest wypytać się doradcy w sklepie o właściwości tego drewna. W przypadku niektórych gatunków drewna egzotycznego jak przykładowo bangkirai, musimy uważać na to jakich elementów używamy. W drewnie, bowiem zawarte są olejki i garbniki, które mogą być wypłukiwane z drewna, powodując tym samym odbarwienia lub korozję sąsiadujących materiałów.

Decydując się na drewniany taras stajemy często przed wyborem, które drewno powinniśmy wybrać: egzotyczne czy z krajowych gatunków. Jeżeli chodzi nam o to, by taras przez długi czas był w dobrym stanie, lepiej wybrać drewno egzotyczne jak na przykład massaranduba. W przypadku desek z drewna krajowego, trzeba dołożyć wielu starań by zabezpieczyć taras przed negatywnymi czynnikami.

Dodaj komentarz