Jak urządzić przytulny taras, aby stał się ulubionym miejscem wypoczynku? Co jest najważniejsze w aranżacji tarasu? Udowadniamy, że każdy taras może być wygodny i piękny! Niezależnie od tego, czy jest to szerokie, czy wąskie otwarte patio — zobacz inspiracje i rozwiązania dotyczące patio.
Jak zaplanować taras skrojony na miarę naszych potrzeb?
Wybór miejsca na taras powinien być pierwszym krokiem w planowaniu i projektowaniu. Aranżacja tarasu to najwyższy punkt całego budynku, dlatego warto pomyśleć o tym już na etapie budowy. W przeszłości projektowanie tarasów kojarzone było głównie z parterowymi parterami wokół domów jednorodzinnych, dziś w większości przypadków tarasy są przedłużeniem salonu lub jadalni, a także w mieszkaniach. Projekt tarasu powinien również określać nasłonecznienie budynku. Najkorzystniejszą lokalizacją dla tarasu będzie południowo-zachodnia strona budynku, która będzie miała najwięcej światła słonecznego podczas wypoczynku na świeżym powietrzu. Oczywiście projekt tarasu opiera się głównie na preferencjach członków rodziny, więc jeśli taras ma służyć głównie do biurowych laptopów, to lokalizacja od strony wschodniej będzie bardziej odpowiednia.
Zadbaj o odpowiedni dobór roślin
Taras to przejście między domem a ogrodem. Wiele osób, które dysponują tak swobodną przestrzenią, chce stworzyć na niej przyjemną dla oka dekorację. Stąd potrzeba planowania zieleni, traw, krzewów i kwiatów. Niektórzy idą o krok dalej i łączą przyjemne z praktycznym, tworząc małe ogródki warzywne, ogródki ziołowe i drzewka owocowe. Możesz umieścić je bezpośrednio w ziemi lub w doniczkach, ale wcześniej zaplanuj rozmieszczenie roślin i wybierz odpowiednią odmianę.
Rośliny sezonowe,kwitną tylko w określonych latach, ale dają ci możliwość regularnej zmiany aranżacji. Na polskich tarasach królują powojniki, pelargonie i begonie, ale ogrodnicy-amatorzy chętnie sadzą bardziej egzotyczne gatunki. Sadź wiecznie zielone rośliny przez cały rok, co cieszy oko przez cały rok. Należą do nich bluszcz pospolity, barwinek, ostrokrzew pełzający i cyprys grochowy. Ich piękno polega nie tylko na tym, że pięknie wyglądają, ale są również bardzo łatwe w uprawie.
Nie zapomnij o odpowiednim spadku
Szczególnie ważne jest, aby taras miał spadek – w kierunku przeciwnym do domu. Kałuże tworzące się pod ścianami budynków mogą powodować zawilgocenie ścian. Woda powinna spływać po tarasach ze spadkiem 2%. To wystarczy, aby zabezpieczyć jego powierzchnię przed stojącą wodą. Warto też sprawdzić stan wód gruntowych. Jeśli jest wysoki, warto rozważyć położenie fundamentu pod taras. W takim przypadku płyta na gruncie nie byłaby dobrym rozwiązaniem, które może nam bezawaryjnie służyć przez wiele lat.