Jak ochłodzić mieszkanie?

Jak ochłodzić mieszkanie?

Jak ochłodzić mieszkanie? Jeśli masz klimatyzację, to sprawa jest prosta, ale trzeba pamiętać, że montaż urządzeń klimatyzacyjnych nie jest tani. Oznacza to również wzrost zużycia energii, a co za tym idzie – wzrost rachunków za prąd. Odkryj, jak schłodzić swój dom bez klimatyzacji dzięki temu artykułowi, w którym oferujemy Ci serię skutecznych porad i wskazówek.

Opuścić żaluzje i zaciągnąć zasłony

Bez wątpienia pierwszym krokiem w chłodzeniu domu jest zapobieganie przedostawaniu się promieni słonecznych, a wraz z nimi upału. Jeśli od wczesnego rana promienie słoneczne będą bezpośrednio świecić w okna i balkony, temperatura wewnątrz domu będzie stopniowo rosła, tak że stanie się on “piekarnikiem”. Wskazane jest więc opuszczenie żaluzji do minimum.

Zamknij okna w południe

Powietrze w domu powinno być odnawiane codziennie rano, kiedy jest zazwyczaj chłodniej. Warto więc przez kilka minut przewietrzyć każde pomieszczenie, aby skorzystać ze świeżego powietrza, a jednocześnie zadbać o zdrowie. Jednak w południe słońce zaczyna świecić jasno, a powietrze staje się coraz cieplejsze. Dlatego lepiej jest ponownie zamknąć okna aż do zmroku. Gdy nadchodzi wieczór, temperatury zawsze spadają, choćby tylko nieznacznie, więc można ponownie otworzyć okna i drzwi. Oczywiście, jeśli jest mgła lub gorące powietrze, a temperatura w domu jest chłodniejsza niż na zewnątrz, należy jak najdłużej trzymać okna zamknięte, nawet w nocy.

Tworzenie przeciągów

Jednym z najskuteczniejszych i najprostszych sposobów na utrzymanie chłodu w domu latem jest otwieranie okien na noc. Dodatkowo najlepiej jest otworzyć dwa okna naprzeciwko siebie, dzięki czemu tworzy się przeciąg. Jeśli powietrze przechodzi przez korytarz lub wąskie miejsce to jeszcze lepiej, bo dzięki “efektowi tunelowemu” będzie się ochładzać. Dzięki temu będziesz mógł chłodzić dom w naturalny sposób.

Zmocz podłogę

Nawet jeśli podłoga w twoim domu jest czysta, latem zawsze dobrze jest mieć wiadro z zimną wodą do mopa przed spędzeniem czasu w jakimś pomieszczeniu, na przykład w sypialni przed snem. Woda odbierze ciepło z podłogi, aby odparować, dzięki czemu będzie chłodniej. Dzięki temu temperatura w pomieszczeniu obniży się nieznacznie, ale natychmiast.

Połóż lód przed wentylatorem

Używanie wentylatora, gdy w domu robi się zbyt gorąco, jest jedną z najlepszych alternatyw dla klimatyzacji. Należy jednak mieć świadomość, że urządzenie to nie chłodzi samo z siebie, a jedynie porusza powietrze w pomieszczeniu. Jeśli chcesz skutecznie schłodzić pomieszczenie, umieść pojemnik z lodem i grubą solą przed wentylatorem, zawsze w bezpiecznej odległości. Dzięki temu prostemu gestowi sprawisz, że powietrze poruszające wentylator “przejdzie” w kontakt z lodem i lekko się ochłodzi, chłodząc pomieszczenie.

 

Dodaj komentarz