Jak zadbać o ogród zimą – jak zabezpieczyć drzewka owocowe?

Jak zadbać o ogród zimą – jak zabezpieczyć drzewka owocowe?

Piękny ogród to nie tylko masa starań podczas pięknych i słonecznych dni. Oprócz pielęgnacji ogrodu wiosną czy latem, nie możemy zapomnieć o odpowiednim przygotowaniu go na zimne, a nawet mroźne dni. Odpowiednie zabezpieczenie naszych roślin to niemalże gwarancja pięknego wyglądu w przyszłych miesiącach. Szczególnej uwagi mogą potrzebować między innymi drzewka owocowe. Jak zabezpieczyć ogród na zimę? Odpowiadamy!

Kiedy zabezpieczyć drzewka owocowe na zimę?

W przypadku młodych drzewek owocowych, warto pamiętać, aby nie zabezpieczać ich zbyt wcześnie. Ten typ drzewek potrzebuje czasu żeby wejść w stan spoczynku po owocowaniu. Kiedy temperatura powietrza się obniża, wchodzą one w stan tak zwanego hartowania, tym samym przygotowując się na zimę. Im dłużej przechodzą etap hartowania, tym lepiej będą znosić zimę. Ważne jednak, aby temperatury nie spadały zbyt gwałtownie. Zbyt wczesne zabezpieczenie drzewek owocowych, mogłoby znacznie zmniejszyć ich odporność na mróz. Dodatkowo mogłoby to sprzyjać zawilgoceniu, a co za tym idzie rozwojowi chorób i grzybów. Przyjmuje się, że najlepiej zabezpieczać drzewka, gdy średnia temperatura osiąga 0 stopni Celsjusza przez kilka dni lub prognozowane jest stałe ochłodzenie.

Jak zabezpieczyć pień przed mrozem?

Podczas zabezpieczania pnia, musimy usypać kopczyk wokół niego, aby odpowiednio osłonić miejsce szczepienia. W tym celu pomóc nam mogą: kamienie, trociny, kompost, ściółka ze słomy. Należy jednak pamiętać, że tego typu kopczyki mogą być zachętą dla zwierząt. Mogą poszukiwać w nich pożywienia lub schronienia. Gryzonie takie jak myszy najczęściej wybierają słomiane zabezpieczenie. Dlatego, aby uniknąć zniszczeń możemy umieścić w niej trutkę na szczury lub wykonać kopczyk z ziemi. Istnieje również inny sposób zabezpieczeń, a mianowicie osłonięcie drzewek starym prześcieradłem lub workami jutowymi. Korzystając z tego typu osłony musimy jednak pamiętać, aby nie zakładać jej zbyt ciasno.

Bielenie pni drzewek owocowych

Kolejnym bardzo popularnym sposobem na zabezpieczenie drzewek owocowych jest ich bielenie. Ten zabieg zazwyczaj wykonuje się w grudniu lub styczniu. Natomiast należy pamiętać, że jeśli po bieleniu zjawią się ulewne deszcze, które zmyją wapno z pni, należy powtórzyć czynność. Dzięki temu zabiegowi, promienie słoneczne są odbijane od pnia, tym samym nie powodują pobudzenia wewnętrznych soków, które pod wpływem niskich temperatur mogłoby zamarzać. Co więcej, kora nie ulega uszkodzeniom, co za tym idzie, nie osłabia drzewka. To wszystko sprawia, że nasza roślina jest odpowiednio zabezpieczona.

Dodaj komentarz