Urządzenie mechaniczne jakim jest zmywarka do szkła dostępne jest w sprzedaży w postaci bardzo wielu modeli. Te kupowane na użytek domowy różnią się nieco od tych przeznaczonych do profesjonalnej gastronomii, nie mniej jednak pewne zasady działania takowych urządzeń pozostają niezmienne bez względu na to, do jakiego rodzaju pomieszczeń one trafiają. Najczęściej spotykana zmywarka do szkła to taka, do której brudne naczynia wkłada się od przodu, aczkolwiek nie brakuje także i takich modeli, które są ładowane od góry. Jakiś czas temu pojawiły się na rynku także i zmywarki szufladowe.
Jako ciekawostkę można w tym miejscu podać taką informację, że w Stanach Zjednoczonych klienci mają także dostęp do takich modeli, które nie dość, że ładuje się od góry, to na dodatek są one jeszcze zintegrowane od razu ze zlewem, co w dużym stopniu ułatwia pracę. Generalnie rzecz biorąc, zmywarka do szkła może być zarówno urządzeniem wolno stojącym, jak i takim pod zabudowę.
Niewątpliwym plusem tych drugich jest to, że z przodu można w nich zamontować drzwi, a ponadto zmywarkę takową da się również przytwierdzić do blatu. I to w zasadzie tyle w temacie różnic pomiędzy zmywarkami wolno stojącymi a w zabudowach. Urządzenia te posiadają także zróżnicowaną szerokość – standardowo mówi się tutaj o dwóch rozmiarach, a mianowicie o czterdziestu pięciu centymetrach oraz o sześćdziesięciu. Większy sprzęt za jednym razem jest w stanie umyć łącznie dwanaście kompletów naczyń, mniejszy natomiast – dziewięć. Zmywarki do naczyń sterowane mogą być na dwa sposoby, a więc metodą mechaniczną oraz elektroniczną.
Dzięki wyświetlaczom albo specjalnym diodom (w zależności od modelu) wiadomo, który program został wybrany i na jakim właśnie etapie pracy jest zmywarka do szkła, wiadomo także czy poziom detergentów czyszczących oraz płynu nabłyszczającego jest właściwy. Rozpiętość cenowa takich urządzeń jest dość duża, przy czym i tak zdecydowanie droższe są te zmywarki, które są przeznaczone do profesjonalnej gastronomii.