Wybieramy firmę sprzątającą

Wybieramy firmę sprzątającą

Wybór profesjonalnej firmy sprzątającej nie jest zadaniem łatwym. To kwestia szczególnie istotna dla coraz większej liczby firm i przedsiębiorstw decydujących się na usługi porządkowe w outsourcingu, a także zarządców budynków biurowych i innych nieruchomości o dużej powierzchni. Jak sprawdzić, która firma sprzątająca oferująca swoje usługi rzeczywiście zapewni najlepszą jakość usług?

Jakimi kryteriami warto się kierować zlecając sprzątanie biur firmie zewnętrznej?

Dobrym pomysłem jest skorzystanie z doświadczeń innych firm, które zdecydowały się na outsourcing usług porządkowych. Zadowolony klient to najlepsza reklama, a podpytując innych zyskujemy informację z pierwszej ręki, niczym przy tym nie ryzykując. Jeśli kilku zleceniodawców zgodnie odradza jakąś firmę sprzątającą – lepiej zrezygnować z jej usług. Bogatym źródłem opinii na temat funkcjonowania różnych firm sprzątających (zwłaszcza cen usług i jakości współpracy) są także fora internetowe. Warto tam zajrzeć przed podjęciem decyzji.

Strona internetowa wybranej firmy sprzątającej to kolejne miejsce, które może dostarczyć wiedzy, na podstawie której podejmiemy decyzję. Co powinno nas zainteresować w pierwszej kolejności? Oferta, certyfikaty branżowe (na przykład certyfikat PSC – Gwarant czystości), posiadane referencje, a także lista referencyjna obsługiwanych obiektów, która świadczy o posiadanym doświadczeniu. Warto zapoznać się także z listą szkoleń dla pracowników oraz wykazem dodatkowych usług, jakie firma może zaoferować. Sprawdźmy rok założenia przedsiębiorstwa – firmy z wieloletnim doświadczeniem są bardziej godne polecenia niż te, które dopiero wchodzą na rynek usług porządkowych, chociaż trzeba się zwykle liczyć z wyższą ceną.

Przed wybraniem oferty konkretnej firmy należy przede wszystkim dowiedzieć się, czy dysponuje ona wystarczającą do naszych potrzeb infrastrukturą techniczną, czyli czy posiada odpowiedni sprzęt (odkurzacze, profesjonalne urządzenia spryskujaco-odsysajace przydatne do czyszczenia wykładzin, dywanów i żaluzji) oraz jakich preparatów używa. Warto zapytać o specjalne metody czyszczenia, na przykład metodę kapsułkowania, stosowaną przy czyszczeniu wykładzin dywanowych i dywanów.

Profesjonalna firma sprzątająca jest w stanie przedstawić polisę OC. Polisa stanowi podstawowe zabezpieczenie przed ewentualnym zniszczeniem mienia. Firma ubezpieczona to firma wiarygodna. Jeśli firma nie posiada ubezpieczenia, bezpieczniej będzie zrezygnować z jej usług, bo w sytuacji, gdy podczas sprzątania zostaną wyrządzone szkody, poniesiemy stratę finansową.

Specjaliści radzą, aby podczas pierwszego spotkania, nie obawiać się zadawni pytań i czujnie obserwować. Jeśli mamy nawiązać długofalową współpracę z daną firmą, warto dowiedzieć się między innym o to, czy możemy liczyć na elastyczność, czyli na przykład, jak jej pracownicy zapatrują się na pracę w weekendy lub wieczorami. Ekipa, która zjawia się na rozmowę w brudnych, niechlujnych ubraniach roboczych, raczej nie rokuje dobrze. Równie niechlujnie może traktować sprzątanie naszych biur. Istotne jest też to, czy firma będzie w stanie przestrzegać zasad obowiązujących w naszym przedsiębiorstwie, zwłaszcza jeśli obiekt wymaga specjalnych procedur (tak jest w przypadku obiektów sportowych, szpitali, przedszkoli czy niektórych zakładów przemysłowych).

Chociaż każdemu przedsiębiorcy zależy na obniżeniu kosztów prowadzonej działalności, to jednak niska cena proponowana przez firmę sprzątającą nie powinna być najważniejszym kryterium. Niska cena bardzo często oznacza jedno – niską jakość świadczonych usług. Pozorna oszczędność może się w tym wypadku wiązać z dodatkowymi wydatkami. Dlatego, wybierając firmę sprzątającą należy koniecznie wziąć pod uwagę również pozostałe czynniki wymienione wcześniej.

Dodaj komentarz