Kupno mieszkania – formalności, na co zwrócić uwagę?

Kupno mieszkania – formalności, na co zwrócić uwagę?

Decyzji o kupnie lub sprzedaży mieszkania nie podejmujemy z dnia na dzień. Kupując, musimy upewnić się, że posiadamy odpowiedni budżet, a nieruchomość spełni nasze oczekiwania. Natomiast sprzedając mieszkanie, chcemy otrzymać za nie adekwatną sumę pieniędzy. W obu przypadkach cenimy także sprawny przebieg transakcji. Warto zatem przypomnieć sobie, na jakie formalności należy zwrócić szczególną uwagę. Jeśli udało ci się już zebrać dokumenty niezbędne do sprzedaży nieruchomości, zwróć uwagę na nskup.pl – najszybszy sposób na sprzedaż mieszkania.

Dokumenty, z którymi wiąże się kupno i sprzedaż mieszkania

Aby proces sprzedaży lub nabycia mieszkania nie był stresujący, zorientuj się w wymaganych formalnościach. Kupujący nieruchomość powinien pamiętać, że rodzaj podpisywanych przez niego dokumentów będzie różnił się w zależności od podmiotu sprzedającego mieszkanie. Jeśli nabywamy je od dewelopera, wspólnie z nim podpiszemy akt ustanowienia własności lokalu. Mieszkania na rynku wtórnym wiążą się natomiast z podpisaniem umowy – aktu notarialnego – bezpośrednio z poprzednim właścicielem.

Wspomniany nskup.pl – najszybszy sposób na sprzedaż mieszkania – to firma, która zajmuje się nabywaniem mieszkań od sprzedających. Po skompletowaniu przez klienta pozostałych dokumentów, umowa kupna-sprzedaży jest sporządzana w obecności notariusza i podpisywana zarówno przez sprzedającego, jak i przez przedstawiciela firmy. Czym jednak są ,,pozostałe dokumenty”?

Jedną z najważniejszych formalności, których należy dopełnić, jest zdobycie dokumentu, który potwierdza własność nieruchomości. Może to być oczywiście wspomniany już akt ustanowienia własności lub umowa kupna-sprzedaży. Mieszkanie powinno jednak posiadać także księgę wieczystą, która opisuje jego stan prawny. Dostęp do niej jest bezpłatny, dlatego sprzedający powinien zdobyć wypis przed dokonaniem transakcji. Kolejnym ważnym dokumentem jest zaświadczenie, które potwierdzi, że właściciel – sprzedający – nie zalega z opłatami czynszowymi lub ewentualnymi podatkami.

Oczywiście, poza wymienionymi formalnościami istnieje szereg innych elementów, z którymi powinieneś zapoznać się przed dokonaniem kupna mieszkania. Jednak wspomniane dokumenty będą potwierdzeniem uczciwości sprzedawcy, zwłaszcza jeśli przedstawi je on samodzielnie i terminowo.

Nskup.pl – najszybszy sposób na sprzedaż mieszkania

Sprzedawca ma jednak pełne prawo czuć frustrację, jeśli dopełnił wszelkich formalności, a mimo to nie może znaleźć nabywcy mieszkania. W końcu właścicielom z różnych powodów często zależy na jak najszybszej finalizacji transakcji. Dobrym rozwiązaniem będzie wówczas kontakt z przedstawicielem nskup.pl – najszybszego sposobu na sprzedaż mieszkania. Jest to firma, która specjalizuje się w usłudze znanej jako iBuying. Bezpośrednio kupuje ona mieszkania od swoich klientów, co pozwala im zaoszczędzić czas i uniknąć stresu. Transakcja zostanie bowiem sfinalizowana możliwie szybko i uczciwie.

Dodaj komentarz