Jak dobrać materac do łóżka?

Jak dobrać materac do łóżka?

Od jakości snu zależy nie tylko samopoczucie, ale i ogólny stan zdrowia. Dlatego tak ważne jest, aby zapewnić sobie w nocy właściwe warunki do snu. Jednym z kluczowych elementów jest tu odpowiedni dobór materaca. Na rynku dostępna jest szeroka oferta różnego rodzaju materacy. Różnią się nie tylko rozmiarem, ale i konkretnymi właściwościami. Warto zatem wiedzieć, jaki materac do łóżka wybrać.

Jak dopasować materac?

Aby sen był odpowiednio komfortowy, materac musi być właściwe dopasowany. Jak wspomniano, na rynku dostępne są różne modele materacy. To, co je różni to m.in. rodzaj wypełnienia. Wśród najpowszechniej wykorzystywanych materacy wymienić można te z wypełnieniem piankowym, wyposażone w środku w sprężyny, a także te z nowoczesnymi wkładami kieszeniowymi. Jeśli chodzi o materace piankowe, to bardzo dobrym wyborem może być materac do łóżka wypełniony pianką termoelastyczną. Ogromną zaletą takiego materaca jest fakt, że reaguje on na ciepło ludzkiego ciała. Dzięki temu znakomicie dopasowuje się do sylwetki. Oznacza to, że w trakcie snu każda część ciała otrzyma odpowiednie podparcie. To z kolei przełoży się na to, że wszystkie mięśnie będą rozluźnione podczas snu. Materac z pianką termoelastyczną to zatem gwarancja komfortu i wysokiej jakości snu. Alternatywą może być wybór materaca kieszeniowego. Taki materac wyposażony jest w pojedyncze komory, w których umieszczone są sprężyny. Każda z komór pracuje niezależnie od siebie i w ten sposób dopasowuje się do sylwetki.

Jakie właściwości materaca?

Zastanawiając się, jaki materac do łóżka wybrać, przyjrzeć trzeba się konkretnym właściwościom dostępnych materacy. Przede wszystkim uwagę zwrócić należy na poziom twardości materaca. Wybór materaca pod tym kątem zależeć powinien od wagi i wzrostu osoby, która ma być jego użytkownikiem. Wyróżnić można trzy poziomy twardości materacy do łóżka. Mowa tu o materacach miękkich, średnich i twardych. Oczywiście wybierając materac o konkretnym poziomie twardości, należy mieć również na uwadze własne preferencje. Innym kluczowym elementem, o którym należy pamiętać, wybierając materac, jest cyrkulacja powietrza. Im lepszym jej poziom, tym oczywiście lepiej. Materac musi zapewniać swobodny przepływ powietrza.

Jaki materac dla alergików?

Wybór materaca do łóżka absolutnie nie może być przypadkowy, jeśli chodzi o alergików. Na szczęście na rynku dostępne są materace przeznaczone także i dla nich. Wyposażone są w specjalną płytkę lateksową, która znakomicie zapobiega rozwojowi wszelkiego rodzaju drobnoustrojów wewnątrz materaca. W przypadku alergików dobrym wyborem będzie również materac, z którego można zdejmować pokrowiec. Pozwoli to na jego wygodne wypranie, co również ma znaczenie w zakresie higieny i eliminacji alergenów.

Dodaj komentarz