Jak urządzić małą kawalerkę?

Jak urządzić małą kawalerkę?

Wiele młodych osób na swoje pierwsze mieszkanie decyduje się kupić małą kawalerkę. Wraz z zakupem bardzo często występują także obawy, czy uda się tak mały lokal ładnie i funkcjonalnie urządzić. Jest kilka dobrych sposobów na to, by w kawalerce pomieścić wszystko co potrzebne i jednocześnie cieszyć się wygodnym mieszkaniem.

Salon w kawalerce

Salon w kawalerce jest jedynym pokojem, siłą rzeczy musi więc łączyć w sobie wiele funkcji. Jest to miejsce do przyjmowania gości, odpoczynku, pracy oraz sypialnia. Małe pomieszczenia zawsze warto malować na jasne i zimne barwy. Należy zadbać o dobre oświetlenie nie tylko górne ale także dodatkowe do pracy oraz oświetlenie na ścianach w formie kinkietów. Okna w kawalerce nie warto zasłaniać ciężkimi zasłonami, tutaj lepiej sprawdzą się minimalistyczne rolety. Na jednej ze ścian warto zainstalować zabudowę w postaci mebli na wymiar, gdzie będzie można ukryć wszelkie potrzebne drobiazgi. Jeśli chodzi o inne meble to niezbędna będzie kanapa z funkcją spania i stolik kawowy. Można też ustawić komodę albo zdecydować się na typowy zestaw przewidziany pod sprzęt RTV. W salonie należy też ustawić niewielki stół, który będzie służył zarówno do pracy jak i do spożywania posiłków.

Kuchnia w kawalerce

Kuchnia w kawalerce zawsze jest niewielka. Może ona być osobnym pomieszczeniem ale częściej jest aneksem przerobionym po dawnej ciemnej kuchni z oknem w ścianie. Taką malutką kuchnię bez problemu można funkcjonalnie urządzić przy pomocy mebli na wymiar. Warto w niej ustawić barek, który jest bardzo praktyczny i nieco zasłania część kuchenną. Producenci sprzętu przewidzieli do bardzo małych kuchni specjalne sprzęty. Są to niewielkie lodówki, wąskie piekarniki, zlewy jednokomorowe, wąskie zmywarki oraz płyty gazowe na dwa palniki.

Łazienka i przedpokój w małej kawalerce

W malutkich łazienkach podobnie jak w kuchniach można stosować dedykowane sprzęty a więc podwieszaną toaletą, wąską kabinę prysznicową oraz wąską umywalkę z szafką. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest też zrobienie prysznica we wnęce, gdzie znajdzie się też brodzik podtynkowy. Jeśli w łazience zostanie jeszcze miejsce na pralkę to warto ustawić tę ładowaną od góry albo specjalny wąski model. Jeśli zaś chodzi o przedpokój to zwykle jest tam niewielka wnęką w której należy zamontować szafę z drzwiami przesuwnymi. Na ścianie wieszamy płytką szafkę na buty oraz kilka wieszaków na podręczną odzież wierzchnią. Gdy przedpokój jest wyjątkowo ciasny można zrezygnować z drzwi do pokoju albo wybrać model przesuwny, który zabiera mniej miejsca.

Dodaj komentarz