Własny dom i ogród jest marzeniem wielu osób. Gdy uda nam się wybudować upragnione siedlisko warto dokładnie przemyśleć kwestię zagospodarowania terenu wokół niego. Stylowe ogrodzenie i nowoczesna kostka przyozdobią naszą nieruchomość, ale prawdziwy charakter nada odpowiednio zaaranżowany ogród.
Podstawowe zasady zakładania ogrodu
Punktem wyjścia w pracach aranżacyjnych jest dobry projekt. Musi on spełniać podstawowe kryterium – odpowiedni dobór roślin, które nie będą bardzo wymagające i znakomicie się zaadaptują na naszym terenie. Plan ogrodu powinien uwzględniać położenie domu. Przestrzeń przed głównym budynkiem ma pełnić funkcje reprezentacyjne. Ogród położony z tyłu domu to teren rekreacyjny dla jego mieszkańców. Powierzchnię wzdłuż ogrodzenia można wzbogacić ozdobnym żywopłotem lub przeznaczyć na mini ogród warzywny.
Projekt ogrodu musi uwzględnić nasłonecznienie terenu wokół domu. Gdy np. cześć domu położona jest od strony północnej należy pamiętać, że tam panuje przez większość dnia zacienienie i w związku z tym sadzimy tam takie rośliny, które nie lubią słońca. Gdy ogród jest nasłoneczniony, wymaga obsadzenia odpowiednio innymi roślinami. W centrach handlowych dostępna jest cała gama roślin ogrodowych, które można uprawiać zarówno w cieniu, jak i na stanowisku słonecznym oraz na różnych rodzajach gleb. Warto w tej kwestii zasięgnąć konsultacji. Przed przystąpieniem do prac ogrodowych należy przeprowadzić analizę gleby w celu zapewnienia roślinom najlepszych warunków do rozwoju. Odczyn gleby ( zasadowy, kwaśny) i inne parametry można poprawić np. poprzez nawozy wapienne. Warto pamiętać, że odczyn pH gleby ma istotny wpływ na rozwój roślin, które mają określone preferencje wobec kwasowości gleby.
Plan domowego ogrodu musi zawierać wydzielone miejsca na uprawę określonych roślin np. ogród warzywny, zielnik, oczko wodne oraz wyznaczoną przestrzeń na teren rekreacyjny itd. Prace wstępne wymagają najwięcej czasu i przygotowań. Nie chodzi o to, by wykonywać wszystkie czynności od razu. Trzeba je realizować systematycznie i konsekwentnie. Na początek należy wykonać prace porządkowe. Następnie należy kolejno zagospodarowywać teren zgodnie z projektem. Miejsce na rabaty kwiatowe należy przekopać i utrzymywać bez chwastów. Wzdłuż posesji możemy zasadzić żywopłot pamiętając, aby nie łączyć go z drewnianym płotem. Grządki z warzywami i zioła nie powinny być daleko od domu, podobnie jak plac zabaw dla dzieci musi znajdować się w zasięgu wzroku rodzica. Planując ścieżki w ogrodzie należy uwzględnić fakt odśnieżania ich w czasie zimy. Rośliny nie powinny być sadzone w małych odstępach. Z upływem czasu może to przysparzać kłopoty. Każda roślina musi bowiem mieć przestrzeń do rozwoju. Przydomowy ogród wygląda nastrojowo i przytulnie, jeśli jest różnorodny i kolorowy. Należy pamiętać o funkcjonalności i wygodzie tej przestrzeni. Przeładowanie roślinnymi kompozycjami lub nadmierna liczba drzew i krzewów nie jest korzystna dla rozwoju roślin oraz odbiera ogrodowi kameralny charakter.
Jakie rośliny wybrać do przydomowego ogrodu?
Należy rozważyć zakup drzew iglastych oraz liściastych, krzewów i bylin. W przypadku drzew trzeba wybrać takie, które nie osiągną w przyszłości dużych rozmiarów. Świetnie prezentują się jabłonie, magnolie, wiśnie oraz klon i grab. Warto wziąć pod uwagę: tuje, cis, sosnę ościastą oraz jodłę koreańską. Jeśli chodzi o iglaki trzeba pamiętać o ich uniwersalności. Dobrze znoszą bowiem warunki klimatyczne. Można z nich tworzyć żywopłoty, służą jako rośliny okrywowe i szpalery. Świetnie prezentują się na skalnikach. Inne krzewy i krzewinki: jałowiec, dereń, suchodrzew także dobrze sprawdzają się w ogrodowych przestrzeniach.
Trawnik jest powszechną formą dekoracyjną ogrodów. Jego pielęgnacja (koszenie, nawożenie, nawadnianie) wymaga jednak czasu i troski. Warto zastanowić się nad łąką kwietną jako alternatywą dla tradycyjnych trawników. Jej atuty: łatwość utrzymania, małe wymagania glebowe oraz bogactwo i różnorodność roślin sprawiają, że jest ceniona przez działkowców i ogrodników. Ponadto łąka kwietna wzbogaca ekosystem, daje schronienie owadom, ptakom i małym ssakom. Jest wytrzymała i odporna na suszę, nie wymaga regularnego koszenia ani nawadniania.
Jeśli chodzi o byliny pięknie wyglądają w przydomowych ogrodach: macierzanka, gajowiec żółty, czyściec wełnisty oraz bluszcz. Nie można zapomnieć o kwiatach, które tworząc kolorowe kobierce są wizytówką naszego przydomowego ogrodu. W zestawie roślin powinny znaleźć się: bratki, lilie, azalie, sasanki, aksamitki, barwinki, maciejka, rozchodnik, czarnuszka, żylistek i inne. Ta roślina cebulowa posiada ciekawe mozaikowe kwiaty, a na ich płatkach widnieje wzór szachownicy. Kwitnie na przełomie kwietnia i maja. Osiąga 20-30 cm. Świetnie prezentuje się na rabatach oraz w doniczkach.
Ciekawe rośliny ogrodowe
Orlik pospolity
To oryginalna roślina, pięknie prezentująca się w ogrodzie. Należy do rodziny jaskrowatych. Nie ma dużych wymagań uprawowych. Posiada oryginalne kwiaty i ciekawe liście. Bylina preferuje słoneczne lub półcieniste miejsca z wilgotną glebą o odczynie obojętnym lub zasadowym. W czasie kwitnienia od maja do lipca dorasta nawet do 80 cm.
Szachownica kostkowata
Ta roślina cebulowa posiada ciekawe mozaikowe kwiaty, a na ich płatkach widnieje wzór szachownicy. Kwitnie na przełomie kwietnia i maja. Osiąga 20-30 cm. Świetnie prezentuje się na rabatach oraz w doniczkach.
Dziewięćsił bezłodygowy
Ta roślina znakomicie wygląda w aranżacjach skalnych. Należy do rodziny astrowatych. Posiada srebrzystobiałe kwiaty, które wyrastają bezpośrednio z rozety liści. Osiąga około 20 cm. Kwitnie od lipca do września. Zasuszone kwiatostany można wykorzystać na zimowe bukiety.