Statystyczny Polak przeprowadza się w ciągu swojego życia średnio dwa razy. I nie ma znaczenia tu czy chodzi o mieszkanie w bloku czy dom wolnostojący. Polska gościnność jest znana na całym świecie. Przeprowadzka to zawsze ważne wydarzenie. W Polsce, mimo że już powoli się od tego odchodzi, nie może ono obyć się bez ważnych tradycji i przestrzegania przesądów. Najbardziej popularnymi przesądami związanymi że zmianą miejsca zamieszkania są:
– zaraz przeprowadzek w niedzielę (zgodnie z kalendarzem katolickim należy dzień święty święcić, ponieważ wiąże się to z ewentualnym skróceniem życia),
– pogoda jako zwiastun życia domowników (wichura w dzień przeprowadzki zapowiada rozpad rodziny),
– podczas wnoszenia rzeczy do mieszkania należy jako pierwszy wnieść stół, który symbolizuje jedność rodziny i sprzyja jej poprawnym relacjom,
– aby domownikom nigdy nie zabrakło pieniędzy pani domu powinna w każdy kąt wrzucić po grosiku.
Przesądów związanych z nowym mieszkaniem jest jeszcze wiele. Przekazywane z pokolenia na pokolenie zachowały się o dziwo w niezmienionej formie. Nowe miejsce zamieszkania symbolizuje nowy początek lub nowy etap w życiu każdego człowieka. Polacy jako niezmiernie towarzyski naród często obdarowują się nawzajem drobnymi upominkami z okazji rozpoczęcia nowego etapu w życiu. Nie rzadko świeżo upieczeni małżonkowie otrzymują wiele prezentów po przeprowadzeniu się “na swoje”. Wśród naszych rodaków utarło się przekonanie o funkcjonalności prezentów. Dlatego starają się podarować rzeczy, które będą często używane i za każdym razem przypominały osoby które je podarowały. Jakie upominki wiodą prym i co warto sprezentować najbliższej rodzinie czy znajomym? Tego dowiecie się w tym artykule. Miłego czytania!
1. Zestawy kuchenne.
Takie komplety to już klasyk. Niegdyś dawane jako prezenty ślubne, teraz na początek nowego mieszkania. Mogą to być zestawy noży, sztućców, zastawy stołowe, szklanek czy nawet zestawy garnków. Nie można zaprzeczyć – są to bardzo funkcjonalne prezenty, które z pewnością się przydadzą. Często zdarza się, że młodzi nie mają skompletowanych wszystkich sprzętów kuchennych. Wtedy taki prezent okazuję się strzałem w dziesiątkę.
2. Elementy dekoracyjne.
Na pewno niebywałą przyjemność sprawimy nowym lokatorom ofiarując im dodatki do dekoracji wnętrza. Wprowadzając się, większość par najpierw stara się skompletować podstawowe artykuły gospodarstwa domowego niezbędne do codziennego funkcjonowania. Reszta rzeczy spada na drugi plan ze względu na poniesione koszty zmiany miejsca zamieszkania. Optymalnym prezentem będzie rzecz w neutralnym kolorze i stylu, która będzie pasować do każdego wystroju w przypadku gdy nie znamy upodobań pary. Mogą być to poduszki ozdobne, wazony, ramki na zdjęcia, wieszaki na ubrania czy dekoracyjne szkatułki.
3. Sprzęty kuchenne.
Niezawodnym i sprawdzonym prezentem będzie drobny sprzęt potrzebny do urządzenia kuchni. Ważne jest, aby wybrać taki przedmiot, którego właściciele jeszcze nie posiadają. Można oczywiście subtelnie podpytać o artykuły jeszcze nie skompletowane. Jeżeli nie mamy takiej możliwości, możemy zdecydować się na kupno: miksera, wagi kuchennej, blendera, sokownika czy korkociągu czyli rzeczy które przydadzą się w każdym gospodarstwie domowym.
4. Uniwersalny drobiazg.
W przypadku gdy wszystkie poprzednie nasze propozycje nie wchodzą w grę a my dalej mamy niezły orzech do zgryzienia związany z brakiem pomysłu na prezent istnieje jeszcze jedna opcja. Mowa tu o voucherze podarunkowym. Najlepiej aby dotyczył on w dalszym ciągu artykułów gospodarstwa domowego. Może być to voucher do wykorzystania w sklepie z dekoracjami wnętrza, sprzętami ogrodowymi czy sprzętu AGD. Jeżeli zdecydujemy się ta taki wariant to sami wybieramy kwotę, którą para może wykorzystać w konkretnym miejscu. Mamy wtedy pewność, że nasz prezent będzie odpowiednio spożytkowany bo młodzi sami go sobie wybiorą.
5. Prezent wybrany pod zainteresowania gospodarzy.
Kolejnym sprawdzonym pomysłem na upominek jest rzecz dobrana konkretnie pod gusta i upodobania właścicieli. Często zdarza się, że mają oni wspólne hobby, które ich połączyło. Mogą to być na przykład gry, książki, dobry film czy miłość do wina. Warto pomyśleć o podarunku w tym stylu. Może to być: gustowny stojak na wino, komplet dobrej jakości kieliszków, ciekawa literatura czy rewelacyjny film na płycie DVD.
6. Podarunek z humorem.
Dla bardzo bliskiego znajomego, który ceni sobie poczucie humoru również mamy adekwatne propozycje prezentowe. Wszelkie fartuszki kuchenne z zabawnymi napisami, humorystyczne kufle na piwo,żartobliwe poduszki, komiczne wycieraczki pod drzwi czy śmieszne deski do krojenia będą upominkiem trafionym w gusta. Gospodarz z pewnością doceni chęci i pomysłowość gości.
7. Tekstylia.
Są one jedną z najpopularniejszych kategorii prezentowych. Różnorakie ręczniki, szlafroki, komplety pościeli i koce są tutaj mile widziane. Takie niespodzianki są uniwersalne: sprawdzą się w każdym domu, są atrakcyjne cenowo i mają praktyczne zastosowanie.
Pamiętajmy, że wszystkie te przedmioty są tylko dopełnieniem Waszej obecności. Warto spędzić z nowymi gospodarzami te ważne chwile, ponieważ dla nich jest to wielkie przeżycie. Nie oczekują oni od nas żadnych prezentów, pragną jedynie podzielić się swoim szczęściem. Ale to niejako tradycja nie pozwala nam przyjść z pustymi rękoma. Wybierajmy prezent pod ich indywidualne preferencje nowych właścicieli. To idealna okazja na wykazanie się znajomością ich gustu i praktycznym myśleniem.