Sałatka. Pyszny dodatek do obiadu.

Sałatka. Pyszny dodatek do obiadu.

Rodzajów i typów sałatek jest bardzo dużo. W Internecie, znajdziemy mnóstwo przepisów na sałatki i propozycji na ich twórcze komponowanie z przeróżnych składników. Istnieje także, cały szereg książek im poświęconych, takich jak: “Sałatki i surówki. Lekko i zdrowo” Marty Dobrowolskiej-Kierył, “Sałatki” Ewy Wachowicz czy “Sałatki warzywne” Ewy Zysek, które można nabyć w księgarniach. Sałatki uważane są za bardzo zdrowe i pożywne. Ich urozmaicony z reguły skład, sprawia że mogą nam dostarczyć wielu wartościowych dla organizmu, czynników. Jedząc częściej warzywa i owoce, zyskujemy gwarancję, utrzymania swojego ciała w dobrej kondycji przez długi czas.

SAŁATKA? CO TO WŁAŚCIWIE ZA DANIE?

Ogólnie rzecz biorąc, sałatką nazywamy potrawę sporządzoną z pokrojonych w cząstki warzyw, innych składników, przypraw oraz sosu. Najczęściej do skomponowania sałatki, używa się warzyw, które są uprawiane i dostępne w sprzedaży w danym kraju. Natomiast popularne sosy sałatkowe, to te przygotowywane na bazie majonezu, śmietany, oliwy czy gotowych już, zakupionych w sklepie dressingów.

W zależności od typu i rodzaju sałatki, jej podstawą oraz głównym składnikiem, mogą być warzywa, makaron, ryż lub kasza. To od nas zależy, na co się zdecydujemy. Często używanymi dodatkami, mającymi urozmaicić sam sałatki, są: sery, ryby, mięso, grzyby, orzechy czy grzanki. Latem, wielkim powodzeniem, cieszą się sałatki owocowe. Sałatki podaje się z reguły na zimno

Poniżej kilka z tych, które są znane i lubiane w krajach Europy.

SAŁATKA JARZYNOWA. POLSKA PODSTAWA, TRADYCYJNEJ KUCHNI.

Za pierwowzór znanej wszystkim w Polsce i często podawanej do stołu, sałatki warzywnej, uważa się francuską sałatkę macedoine, która składa się głównie z owoców i warzyw. Natomiast polską sałatkę jarzynową, wykonuje się z ugotowanych jarzyn i majonezu. Do tego dodaje się jajka, ogórka małosolnego bądź kiszonego i zielony groszek. Ważne, by nie zapomnieć o ważnym jej komponencie, jakim są ziemniaki. Jaja, do sałatki jarzynowej, gotuje się na twardo. Do majonezu dodaje się również musztardę. Tradycyjnie, przyrządza się ją w Polsce, na święta oraz z okazji innych, ważnych uroczystości.

SAŁATKA ZIEMNIACZANA. NIEMIECKA POTRAWA POSTNA.

Sałatka ziemniaczana wywodzi się z kuchni niemieckiej. W jej podstawowy skład wchodzą, posiekane w kostkę, ugotowane ziemniaki i cebula. Do tego, dodaje się sos wykonany z oleju, majonezu, octu i soku z cytryny. W połączeniu z przyprawami, jakimi są najczęściej sól i pieprz, potrafi sprawić naszemu podniebieniu naprawdę wielką przyjemność, pomimo tego, że danie to, jest zazwyczaj spożywane w Niemczech, w trakcie postu.

ROSOLLI. PRZYSMAK BOŻONARODZENIOWY.

Rosolli, wywodzi się z tradycji kuchni fińskiej i podaje się ją zazwyczaj, w czasie świąt Bożego Narodzenia. Jej główny składnik, stanowią ugotowane buraki pokrojone w kostkę i ich jest w rosolli najwięcej. Kompozycję sałatki uzupełnia marchew, ziemniaki, siekane jabłka, cebula, ogórek kiszony oraz śledzie. Rosolli, jest typem sałatki warstwowej, dlatego dobrze prezentuje się w szklanych, przezroczystych naczyniach. Chcąc zaskoczyć mile gości, podaj ją właśnie w ten sposób. Zatem, ułóż najpierw jedną warstwę warzyw, doprawionych solą i pieprzem, a na niej, połóż następną, śledzi lub np. ogórków kiszonych i tak do momentu, gdy wykorzystasz już całość przygotowanych do fińskiej sałatki bożonarodzeniowej, składników. Na koniec, rosolli polewa się z wierzchu sosem, wykonanym ze śmietany kremówki, odrobiny octu, bulionu, soli i cukru. Śledzie nie są niezbędnym dodatkiem do tej sałatki.

Dodaj komentarz