Podążanie za obowiązującą modą nowoczesnych wnętrz może być kosztowne. W każdym sezonie zmienia się motyw aranżacyjny, styl czy obecnie wiodący prym kolor wnętrz. Mało kogo stać na to, by co roku dostosowywać mieszkanie do panujących trendów. Jednak każdy z nas chciałby mieszkać w przytulnym miejscu, stylowo urządzonym, do którego z przyjemnością przychodzą znajomi lub rodzina. Pamiętajmy, że aktualne trendy na rynku mieszkaniowym są tylko przejściowe. Nieustanne podążanie za modą może nie tylko pogorszyć naszą sytuację finansową, jak i sprawić, że mieszkanie będzie plątaniną stylów. Ważne jest, by znaleźć złoty środek aranżacyjny, obserwować obowiązujące trendy i wyciągać wnioski. Istnieją bowiem takie rzeczy, które w mgnieniu oka stają się hitem i świecą triumfy przez wiele, wiele lat. Specjalnie dla Was przygotowaliśmy zestawienie kilku cennych wskazówek, które pomogą w urządzeniu stylowego wnętrza na dłuższy okres czasu.
1. Lampy, oświetlenie.
Lampy są nieodzownym elementem wystroju każdego wnętrza. Są obecne praktycznie w każdym mieszkaniu pod wieloma postaciami. Jeżeli planujecie zakup lampy do Waszego mieszkania pamiętajcie, by była ona nie tylko atrakcyjna wizualnie, ale też miała praktyczne zastosowanie. Rewelacyjnie sprawdzi się w sypialni: jako lampka nocna obok łóżka lub lampa podłogowa jako zastępcze oświetlenie do pokroju. W tym przypadku ważny jest również dobór odpowiedniej żarówki. Wybierzmy taką, by lekko oświetlała pomieszczenie. Sypialnia jest pomieszczeniem, w którym odpoczywamy, dlatego też musi panować tam półmrok tak, by jasne oświetlenie nie raziło Was w oczy. Kierując się wyborem lampy bierzcie pod uwagę kolor ścian, mebli i dodatków. Jeżeli Wasza sypialnia jest jasna, panują tam biele, beż czy odcienie błękitu, świetnie sprawdzi się biała lampa. Nie od wczoraj wiadomo, że jasne kolory optycznie powiększają pomieszczenia, dlatego dobór białych dodatków będzie w tym przypadku wskazany. Jeżeli natomiast w Waszej sypialni króluje grafit, czerń lub brąz, optymalnym wyborem będzie lampa w kolorze złotym. Rewelacyjnie wkomponuje się dotychczasowy styl, dodając mu jednocześnie charakteru i wdzięku.
2. Zasłony.
Towarzyszą nam one od dawien dawna. Zmieniały się ich struktury, kolory, materiały czy kształty. Pełnią one wiele funkcji – jako element dekoracyjny, jako ochrona prywatności czy sposób na redukowanie napływającego z ulicy kurzu do mieszkań, które położone są w centrum miast. Wraz z firankami tworzą zgrany duet, choć coraz częściej występują one pojedynczo. Przy ich dobrze warto pamiętać, że jeżeli jest to wybór na lata to warto szukać uniwersalnych wzorów i kolorów zasłon. Optymalnym wyborem będą zasłony jednobarwne, bez zbędnych dodatków dekoracyjnych. Niezwykle ważnym czynnikiem jest ich kolor. Kierując się zasadą, że jasne dodatki powiększają pomieszczenia, przy mało metrażowych pokojach warto wybierać zasłony w jasnych barwach. Jeżeli dotychczasowa aranżacja pomieszczenia pozwala nam na nieco ciemniejsze barwy to optymalnym wyjściem będzie dostosowanie koloru zasłon do dodatków dekoracyjnych w pomieszczeniu. Może to być na przykład kolor poduszek na sofie, kolor mebli czy dywanu. Wszystko zależy od tego, czy ciemne barwy Was nie przytłoczą i czy będziecie się dobrze czuć w odnowionym pomieszczeniu.