Wiosenne i jesienne prace w ogrodzie

Wiosenne i jesienne prace w ogrodzie

Lato i jesień to czas, kiedy prace związane z zakładaniem ogrodu zazwyczaj są już zakończone. To czas wzmożonych wysiłków związanych z dbaniem o teren oraz wypoczynkiem.

Kosiarka lub kosa

Te oba urządzenia ogrodnicze służą do ścinania trawy i roślin zielonych. O ile kosa ma dużo dłuższą i bogatą historię, o tyle kosiarka wydaje się w dzisiejszych czasach bardziej popularna.

Zarówno kosa, jak i kosiarka może być elektryczna lub spalinowa. Aby używać urządzenia elektrycznego musimy mieć stały dostęp do źródła zasilania. Kosa lub kosiarka elektryczna podłączone są do prądu w czasie całego procesu ścinania.

Sprawia to, iż nadają się doskonale do trawników niewielkich powierzchni. Sprawdza się tam, gdzie mamy pewność, iż kabel będzie miał odpowiedni zasięg oraz to, że nie będzie się plątał. Kosiarki i kosy elektryczne są nieduże, lekkie i niedrogie. Ma to oczywiście duży wpływ na decyzję o zakupie, jednak należy też wziąć pod uwagę wiele różnorodnych czynników.

Kosa lub kosiarka spalinowa jest zazwyczaj trochę większych rozmiarów niż elektryczna, jednak nie ma tutaj problemu ani z zasięgiem, ani z potrzebą stałego przyłącza do sieci elektrycznej. Kosy czy to spalinowe czy elektryczne mają tę przewagę nad kosiarkami, iż doskonale nadają się do użytku w terenie nierównym, między drzewami i krzewami, przy rabatach czy krawężnikach.

Poradzą sobie ze skoszeniem trawy wszędzie tam, gdzie kosiarka nie ma szans. Jednakże wymagają większego wysiłku. Z racji, iż przez cały czas użytkowania muszą być noszone i utrzymywane siłą mięśni osoby nimi operującej. Kupując kosę warto zwrócić uwagę na długość rączki, dzięki czemu dostosujemy ją do naszego wzrostu oraz na to, czy można zmienić kąt nachylenia głowicy, co usprawni ścinanie trawy na terenie pochyłym.

Przy zakupie kosiarki skupić się należy nie tylko na sposobie zasilania urządzenia, ale też na tym, czy posiada ona kosz na ściętą trawę, czy wyposażona jest w funkcję rozdrabniania skoszonej trawy, czy można zmienić wysokość ustawienia noży tnących, czy kosiarka posiada napęd oraz hamulec, który przydaje się na terenie pochyłym.

ZIMA

Zima w ogrodzie to czas odpoczynku. Po intensywnej wiośnie i lecie oraz spokojniejszej jesieni przychodzi czas na zadbanie o maszyny ogrodnicze, przygotowanie ich do kolejnego sezonu. O ile prac w samym ogrodzie nie wykonujemy, to jednak dbać o posesję musimy nadal szczególnie, kiedy spadnie śnieg. Wyjście i wyjazd z domu w czasie zimy ułatwi i zapewni posiadanie odśnieżarki.

Urządzenie to podobnie jak kosiarka zasilane może być na trzy sposoby: ręcznie, elektrycznie lub spalinowo. Przy wyborze odpowiedniej odśnieżarki należy dobrze zastanowić się nad typem terenu, którym będziemy się zajmować.

Wziąć pod uwagę szerokość odśnieżania, wagę urządzenia, sposób zasilania, ewentualny napęd, który wspomaga prace na terenie pochyłym oraz sposób i odległość na jaką odrzucany jest śnieg.

Dodaj komentarz